banner464

4 Şubat Dünya Kanser Günü

Karaman Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Birimi, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

4 Şubat Dünya Kanser Günü

Karaman Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Birimi, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

04 Şubat 2017 Cumartesi 11:07
501 Okunma
4 Şubat Dünya Kanser Günü

Karaman Kanser Birimi tarafından yapılan açıklamada; “Genel anlamda kanser bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalması ile oluşan geniş bir hastalık grubudur.

Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı sorunudur. Tanısı ve tedavisi farklı uzmanlık dallarının işbirliğini gerektiren oldukça da maliyetli bir süreçtir. Hastalarda bedensel problemlere ek psikolojik ve sosyal sıkıntılara da neden olmaktadır. Kanserli olguların önemli bir kısmı sigara ve obesite ile ilişkilidir. Çevresel etkenler kanser oluşumunun %90-95’inden sorumludur. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumuna katkısı olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilir, tarama programlarına katılarak erken teşhisle hastalığın seyri değiştirilebilir.  Vücuttaki bazı değişimler bizi doktor kontrolü için yönlendirmelidir. Açıklanamayan kilo kaybı, ateş, halsizlik, ağrı, memede veya vücutta hissedilen kitleler, cilt değişiklikleri, nedensiz kanamalar, dışkılama veya idrar yapma alışkanlığında değişiklik, inatçı öksürük ve horlama, ben ve siğillerdeki değişiklikler kanser açısından şüphe oluşturmalıdır.

Toplumun kanser konusunda farkındalığını eğitim yoluyla artırmak, kanser taramalarını yaygınlaştırarak erken teşhisi sağlamak ve bu şekilde önlenebilir kanserleri azaltmak amacıyla ilimizde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) 2009 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. Burada halkımıza ücretsiz olarak meme muayenesi, mamografi çekimi, meme ultrasonografisi, smear alımı, jinekolojik muayene, gaitada gizli kan testi gibi hizmetler verilmektedir.

Bunların yanında köylerden müdürlüğümüz araçlarıyla getirilen vatandaşlarımızın da taramaları KETEM’de yapılarak kişiler tekrar köylerine götürülmekte, talepler veya müdürlük programları dâhilinde kanserden korunma yolları ile ilgili eğitimler verilmektedir. Yapılan bu çalışmaların tek hedefi kanseri önleyebilmek veya erken tanı ile yaşam kalitesini yükseltebilmek yani sizi sevdiklerinizle geçirebileceğiniz daha güzel günlere ulaştırabilmek.

Bu nedenle ricamız sağlığınızda size düşen sorumluluğun farkında olup taramalarınızı yaptırmanız.” denildi.

Yorumlar