banner877

banner919

banner928

banner927

banner938

banner722

Bağcıoğlu; “Alkış Değil, Hakkımızı İstiyoruz”

Öz Sağlık-İş Sendikası Karaman Şubesi basın açıklaması yaptı.

SAĞLIK 13.12.2021, 15:46 13.12.2021, 15:59
482
Bağcıoğlu; “Alkış Değil, Hakkımızı İstiyoruz”
banner762

Öz Sağlık-İş Sendikası İl Başkanı Hatice Bağcıoğlu, sağlık çalışanlarına yapılacak ödemelerle ilgili taleplerini dile getirmek amacıyla Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Bağcıoğlu, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Hepinizin yakından bildiği gibi kamuoyunda “Hekim Zammı” olarak adlandırılan çalışma, diğer tüm sağlık çalışanlarının tepkisi ile karşılaşılınca isabetli bir karar ile yeniden değerlendirilmek üzere bütçe görüşmelerinden sonraya bırakılmıştır.

“Pandeminin kahramanı sağlık çalışanlarına müjdemiz var” denilerek açıklanan zam haberi ile kimlerin sağlık çalışanı olarak görülüp, kimlerin kapsam dışı tutulduğu net olarak ortaya çıkmıştır.

Yapılan açıklamalarla, Sağlık İşçisinin “Sağlık Çalışanı” olarak görülmemiş olması bizleri derinden üzmüştür.

Hekimlere yapılacağı ilan edilen ve biz sağlık işçilerinin de desteklediği zamlarla ilgili kimsenin bir sıkıntısı yoktur.

Sıkıntı;

- Ayrıştırılmakta,

- Ötekileştirilmekte,

- “Sağlık Ekip İşidir” sözünün boşa çıkartılmasında,

- Çalışma barışının altına dinamit yerleştirilmesinde,

-  Fedakarlığın meslek ayrımına tabi tutulmasında,

- Sağlık İşçisinin “sağlık çalışanı” olarak görülmemesinde,

- Nimet-Külfet dengesinde, işçiye sadece külfetin yazılmasındadır.

Öncelikle bilinmelidir ki;

Sağlık ve sosyal hizmet işçisinin yetkili sendikası olarak; işçiyi sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmiyoruz.

Sağlık kurumlarının bel kemiği olan sağlık işçileri olmasa, dünyada ilk sıralara oturan, her türlü  övgüyü hak eden Türk sağlık hizmetinin çökeceği herkesin malumu olan yadsınamaz bir gerçektir.

Pandemi koşullarında gösterilen fedakarlıktan söz edilirken;

-Ambulanslarla kovitli hasta taşıyan  112 personelinden, ambulans sürücülerinden,

-Hasta karşılama personelinden,

-Kovitli hastaların altını temizleyen, bakımını yapan, yemeğini yediren, yönlendirmelerini yapan, verilerini giren çalışanlardan, teknik personelinden,

- Sağlık işyerlerinde asayişi sağlayan güvenlik görevlilerinden, teknik işlerden sorumlu işçilerden söz etmemek, onların fedakarlığını yok saymak, ailelerinden uzakta günlerce izinsiz çalışan sağlık işçilerini “sağlık personelinden saymamak” şeklindeki bir anlayışı Kabul Etmiyoruz.

Balkonlardan alkış aldığımızda ve “Hakkınız Ödenmez” denildiğinde kendimizi Vatan Nöbetinde hissedecek kadar onurlanmış, gurur duymuştuk.

Ama bugün görüyor ki “Hakkınız Ödenmez” sözü meğer gerçek anlamında kullanılmış.

Sağlık Bakanlığı’nda çalışan 170 bin sağlık işçisinin yetkili sendikası olarak;

Sağlık İşçisinin Emeğinin Hakkını İstiyoruz, Bizlerin De Sağlık Çalışanı Olduğumuz Gerçeğinin Şartsız Kabulünü İstiyoruz, Nimet Külfet Dengesinde Eşitlik İstiyoruz, sağlık hizmeti verilirken işçinin de emeğinin görülmesini istiyoruz, sizler kabul etmeseniz de sağlık ekip işidir, bizleri mali haklar üzerinden birbirimize düşürmeyin, bizler işyerlerindeki çalışma barışını korumaya çalışırken, eylem ve söylemlerle bu birlikteliği baltalamayın, sağlık çalışanlarının tamamı “pandeminin kahramanıdır”, ortada bir paylaşım varsa herkes hakkı olanı almalıdır, biz sağlık çalışanlarının hizmeti nefes gibidir, kesilince hissedersiniz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@