banner464

Bakanlık Radyasyonu Vitamin Zannediyor!

Uygulama radyasyon güvenliği yönetmeliği hükümlerine aykırıdır!

Bakanlık Radyasyonu Vitamin Zannediyor!

Uygulama radyasyon güvenliği yönetmeliği hükümlerine aykırıdır!

04 Aralık 2012 Salı 11:23
795 Okunma
Bakanlık Radyasyonu Vitamin Zannediyor!
Türk Sağlık Sen Karaman Şube Başkanı Musa Akkuş konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında;'''Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından yapılan bir duyuru ile çalışanlara, şua izni verilmesi ve fiili hizmet süresi zammından yararlandırılması hususunda subjektif kısıtlamalar getirilmiştir.
 
Hatırlanacağı üzere radyoloji çalışanlarının çalışma saatleri uzatılmış, yıpranma paylarında kısıtlamalara gidilmişti. Bu tür düzenlemeler yapılırken radyoloji ünitelerinde radyasyon güvenliği ve çalışma koşullarındaki standartlar yükseltilmeyerek çalışanların sağlıkları ciddi bir tehlikeye atılmıştı. 
Bu son duyuru ile de uygulamada birlik sağlanmasını hedefleyen Bakanlık, çalışanları yeni mağduriyetlerle karşı karşıya bırakmıştır. Bakanlık şimdi de şua izinlerini kısıtlamanın derdine düşmüştür. Şua iznini de keyfiyete, yöneticilerinin insafına bırakmıştır. Bu usül terazi kullanmayarak tartıda adaleti ve insafı tüccarın eline bırakmaktır.  
Ülkemizde yüzde 95’in üzerinde film dozi metresi kullanılmaktadır. Bu dozi metrelerle hassas ölçümler yapılmamaktadır (0,1msv’nin altındaki değerler). 
Böyle bir ölçümleme anlayışı sonuncunda doz sınırları aşılmadığı nedeniyle binlerce radyoloji çalışanının şua izni ve yıpranma payı hakkı elinden alınacaktır. Sağlıkları açıkça tehlikeye atılmış olunacaktır. Böyle bir hesabı kurt yapmaz, kuzulara şah olsa. 
Radyasyonu vitamin zanneden Bakanlık, bu duyuru ile radyoloji çalışanlarının sağlığını hiçe saydığını bir kez daha ilan etmiştir. Bu uygulama radyasyon güvenliği yönetmeliği hükümlerine aykırıdır.
Bu yanlış hesaptan yol yakınken dönülmelidir. Aksi takdirde sonuçları çalışan sağlığı için felaket olacaktır.
Konu ile ilgili olarak sendikamız çalışanların hakkını hukuki zeminde arayacaktır. Söz konusu duyuruda yer alan ve çalışanların aleyhine hususların iptali için sendikamız iptal davası açacaktır. Ayrıca bu genel yazı ile kurumunun da mağdur olan,  şua izni kullandırılmayan ve yıpranma payları ödenmeyen radyoloji çalışanlarımızın sendikamıza başvurmaları önemle duyurulur,''dedi.
Son Güncelleme: 05.12.2012 00:56
Yorumlar