banner741

banner590

Son Dakika
banner722

Bilim Kurulu Toplantısı Sonrası Bakan Koca Açıklama Yapıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunuyor.

banner809
SAĞLIK 28.10.2020, 20:06 28.10.2020, 21:06
299
Bilim Kurulu Toplantısı Sonrası Bakan Koca Açıklama Yapıyor
banner762

Sağlık Bakanı Koca: Yerli Aşıda Gelecek Hafta Muhtemelen İlk İnsan Uygulamaları Başlayabilir

Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor.

Sağlık Bakanı Koca, "Koronavirüs Bilim Kurulu'nun Ankara dışında toplanması sıradan bir olay değildir." dedi.

"SALGINLA SAVAŞTA DİSİPLİNE VE UZUN SÜRELİ BAŞARIYA İHTİYACIMIZ VAR"

Sağlık Bakanı Koca, "Salgınla savaşta disipline ve uzun süreli başarıya ihtiyacımız var. (Kovid-19 vakaları) Artış, İstanbul'a günlük gidiş gelişlerin fazla olduğu illerde de yüksektir. İstanbul'da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır." dedi.

"ÇÖZÜME EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ KONU TOPLU ULAŞIMDIR"

Sağlık Bakanı Koca, "(Kovid-19 ile mücadele) Çözüme en çok ihtiyaç duyduğumuz konu toplu ulaşımdır. Virüs bir kişiden ortalama 3 kişiye bulaşıyorsa biz de hareketi ve teması 3'te 1'e indireceğiz. İstanbullulara sesleniyorum; testi pozitif çıkanlar, temaslılarını filyasyon ekiplerine eksiksiz bildirsin." dedi.

"EĞER HAYATLARIMIZI KENDİMİZ DİSİPLİNE KAVUŞTURAMAZSAK KURALLARDAN ÇOK DAHA AĞIR MECBURİYETLERİMİZ OLACAK"

Sağlık Bakanı Koca, "Eğer hayatlarımızı kendimiz disipline kavuşturamazsak kurallardan çok daha ağır mecburiyetlerimiz olacak." dedi.

İŞVERENLERE ÇAĞRI

İşverenlere seslene Bakan Koca, "İşverenlere sesleniyorum; esnek mesai sistemine geçiş için elinizden geleni yapın." dedi.

"MECBURİYETİNİZ YOKSA DIŞARI ÇIKMAYIN"

Sağlık Bakanı Koca, "(Kovid-19 ile mücadele) Mecburiyetiniz yoksa dışarı çıkmayın. Değerli İstanbullular, salgınla savaş tek başına kurumların gücüyle ve hastanelerle kazanılamaz. Gelinen noktada desteğinize hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var. Zorunlu olmayan kutlama ve törenleri erteleyin. Salgınla savaşın bu aşaması disiplin istiyor." dedi.

"SAĞLIK HİZMETLERİNDE SİSTEMİN TIKANMASINA YOL AÇACAK BİR SORUNUMUZ YOK"

Sağlık Bakanı Koca, "(Kovid-19 ile mücadele) Sağlık hizmetlerinde sistemin tıkanmasına yol açacak bir sorunumuz yok. İstanbul'da bildiğiniz gibi sağlık alt yapımız çok güçlü. Ciddi bir yatak kapasitemiz söz konusu. İstanbul'da servis yatak doluluk oranı yüzde 55. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66. Bu erişkin yoğun bakım yatakları için." dedi.

"İSTANBUL TÜM YÖNETİM BİRİMLERİYLE HAREKETE GEÇMİŞTİR"

Sağlık Bakanı Koca, "İstanbul tüm yönetim birimleriyle harekete geçmiştir, kararlı bir şekilde bizimle beraber olursanız salgını geriletmeyi başaracağız." dedi.

"PANDEMİ DÖNEMİNİN SİYASİ ZEMİNE ÇEKİLMESİNİN SİYASİLERE BİR ŞEY KAZANDIRACAĞINA İNANMIYORUM"

Sağlık Bakanı Koca, "Pandemi döneminin siyasi zemine çekilmesinin siyasilere bir şey kazandıracağına inanmıyorum." dedi.

"YERLİ AŞI GELECEK HAFTA MUHTEMELEN İLK İNSAN UYGULAMALARI BAŞLAYABİLİR"

Sağlık Bakanı Koca, yerli koronavirüs aşısına ilişkin, "Gelecek hafta muhtemelen ilk insan uygulamaları başlayabilir. Bizim aşımız da muhtemelen nisan ayı itibarıyla devreye girer diye tahmin ediyoruz, her şey normal giderse." dedi.

"ŞU ANDA SEYAHAT KISITLAMASI DÜŞÜNMÜYORUZ"

Sağlık Bakanı Koca, "Şu anda (seyahat) kısıtlaması düşünmüyoruz." dedi.

PARTİLER VE MÜZİKLİ ORTAMLARA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Koca, "Özellikle partiler anlamında gece 12'den sonra müzikli ortamlar yasaklanmıştı. Bunun daha erken saatlere çekilmesiyle ilgili Bilim Kurulunun önerisi oldu. Önümüzdeki günlerde, İçişleri Bakanlığımız bu konuyla ilgili öneri doğrultusunda duyuru yapmış olur." dedi.

"ŞU AN 60 BİNİN ÜZERİNDE İSTANBUL'DA TEST YAPILIYOR"

Bakan Koca, İstanbul'un test kapasitesine ilişkin, "İstanbul'un test kapasitesini özellikle çok arttırdık. Şu an 60 binin üzerinde İstanbul'da test yapılıyor." dedi.

"AŞIYI TEMİN ETMEK İÇİN YOĞUN BİR ÇABA İÇERİSİNDE OLDUĞUMUZU BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZ BİLSİN"

Sağlık Bakanı Koca, "Aşıyı elde etmek, temin etmek için de ilk günden itibaren yoğun bir çaba içerisinde olduğumuzu bütün vatandaşlarımız bilsin." dedi.

GRİP AŞISI TEMİNİ

Sağlık Bakanı Koca, grip aşısı teminine ilişkin, "2,2 milyon temin ettik, şimdi 3 milyonun üzerinde temin etme çabası içerisindeyiz." dedi.

12 BİN SAĞLIK ÇALIŞANI ALIMI YAPILACAK

Sağlık Bakanı Koca, "Önümüzdeki hafta, muhtemelen Kasım ayının ilk haftası 12 bin sağlık çalışanımızı alım ilanına çıkacağımızı müjdelemek istiyorum." dedi.

"TÜRKİYE'DE RUHSATI OLMAYAN AŞIYI HALK SAĞLIĞI ALABİLİR"

Sağlık Bakanı Koca, TEB'in açıklamarına ilişkin, "Ruhsatlı olan aşıyı herkes getirebilir. Türkiye'de ruhsatı olmayan aşıyı Halk Sağlığı alabilir. Eğer bu anlamda varsa bir aşı lütfen bize söylesinler biz alalım. Ben bunu bir ay önce de iki ay önce de söyledim ama ortada olmayan, 'x firmada var' denilerek, şimdi 'yok' denilerek, bir aşıyı pazarlamasınlar." dedi.

"İSTANBUL'DA ÖZELLİKLE SON BİR HAFTA İÇİNDE VAKA ARTIŞ ORANI YÜZDE 62"

Bakan Koca, İstanbul'daki Kovid-19 artışına ilişkin, "İstanbul'da özellikle son bir hafta içinde vaka artış oranı yüzde 62." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
kapalı
Namaz Vakti 26 Kasım 2020
İmsak 06:05
Güneş 07:29
Öğle 12:39
İkindi 15:17
Akşam 17:39
Yatsı 18:58

Gelişmelerden Haberdar Olun

@