banner590

Son Dakika
banner722

Bilim Kurulu Üyeleri Açıkladı: “Mutasyona Karşı Etkili Aşı...”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, "İnaktif aşı tercihimiz haklı olduğumuzu gösterdi. Başta AB olmak üzere birçok ülke buna yöneldi. Elimizdeki aşı virüsle mücadelede en etkili çıkış yolu olarak görünüyor" açıklamasının ardından uzmanlar da inaktif aşılardan mutant virüslere karşı daha etkili sonuçlar alınacağını belirtti.

SAĞLIK 12.02.2021, 11:02
112
Bilim Kurulu Üyeleri Açıkladı: “Mutasyona Karşı Etkili Aşı...”
banner762

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan, "İnaktif aşılarda virüsün hem spike hem de hücre zarını olduğu gibi veriyorsunuz. Yani vücuda virüsün tamamını vermiş oluyorsunuz. Bu yüzden inaktif aşılar daha etkili olabilir" dedi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal ise, "Teorik olarak inaktif aşılar mutant virüse karşı daha etkili gözüküyor. İnaktif aşılarda virüsün tamamı verildiği için virüsün bir parçasında mutasyon olsa bile diğer tarafı bununla savaşabilir. Muhtemelen inaktif aşılar mutasyona karşı etkili olacak. İnaktif aşının yanı sıra Biontech'in Mrna aşısının da Güney Afrika mutasyona karşı etkili olduğu açıklandı" ifadelerini kullandı.

ÇİN AŞISININ ETKİNLİĞİNİ DÜŞÜRMÜYOR

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, "Nature Dergisi'nde 27 Ocak'ta yayımlanan makaleye dayanarak İngiltere'deki mutasyonun Çin aşısının etkililiğinde bir değişime neden olmayacağı ifade ediliyor. Brezilya ve Güney Afrika varyantlarının ise aşıya etki edip etmeyeceği hem Sağlık Bakanlığı hem de Sinovac şirketi tarafından yapılacak analizlerin ardından belli olacak."

"İngiltere'de başlayan mutant virüsün bulaştırıcılığı artırdığı ağır hasta sayısında ciddi bir artışa neden olmadığı Brezilya ve Güney Afrika'daki mutasyonların ise ağır hasta sayılarını ve bulaşıcılığı artırdığı belirtiliyor" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık
Namaz Vakti 01 Mart 2021
İmsak 05:52
Güneş 07:11
Öğle 13:05
İkindi 16:16
Akşam 18:48
Yatsı 20:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@