banner464

Bu Haftaya Lütfen Önem Gösterin!

21-27 Nisan Aşı Haftası

Bu Haftaya Lütfen Önem Gösterin!

21-27 Nisan Aşı Haftası

21 Nisan 2014 Pazartesi 15:36
1020 Okunma
Bu Haftaya Lütfen Önem Gösterin!
 AŞI NEDİR?
İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb. mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin(toksinlerin) etkilerinin ortadan kaldırılarak, geliştirilen biyolojik maddelere AŞI denir.
Aşı, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır.
Vücut bu şekli ile kendisine zarar vermeyen mikrop ya da toksinleri tanır ve onlara karşı bir savunma yöntemi geliştirir. Böylece gerçek mikropla karşılaşıldığında da bu yöntemle savaşır ve kişi hastalığa yakalanmaz. Bu kişi artık o hastalığa karşı bağışıktır. Bağışıklama, aşıyla korunabilir hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi açısından en önemli toplum sağlığı müdahaleleri arasında yer almaktadır.
GBP NEDİR?
GBP’nin (Genişletilmiş Bağışıklama Programının) amacı aşı ile korunabilir hastalıkların ve bu hastalıklardan kaynaklanan sakatlık ve ölümlerin engellenmesidir. Bu program kapsamında, boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, verem, çocuk felci, Hepatit-B, Hepatit –A, Hemofilus İnfluenza tip b’ye bağlı menenjit gibi hastalıklar ile streptokokus pnömoniaya’ya bağlı invaziv pnömokokal zatürre gibi hastalıkların ve bu hastalıklardan kaynaklanan bebek ve çocuk ölümlerinin ve sakatlıklarının engellenmesi hedeflenmektedir.
AŞILAR HANGİ HASTALIKLARDAN KORUR?
DaBT (karma aşı) difteri, boğaca ve tetanozdan, Polio aşısı çocuk felcinden, Hep-B aşısı Hepatit B’ye bağlı B tipi sarılık, siroz ve karaciğer kanserinden, Hip aşısı H. İnfluenza tip b’ye bağlı menenjit, zatürre ve orta kulak iltihaplarından, BCG aşısı veremden, KKK (Kızamık- kabakulak-kızamıkçık) aşısı kızamığa bağlı zatürree, orta kulak iltihabı ve SSPE (subakut sklerozan panensefalit) hastalığından, doğomsal kzaıkçık sendromu ve kabakulaktaqn, Konjuge Pnömokok aşısı ise zatürre, beyin iltihabı ve kan zehirlenmesinden, Hep-A aşısı Hepatit –A’ya bağlı A tipi sarılıktan, suçiçeği hastalından ve yıllar sonra ona bağlı olarak gelişen Zona’dan korur.
AŞILAR NEREDE UYGULANIR? AŞILAR ÜCRETLİ MİDİR?
Aşı uygulamaları, aile sağlığı merkezlerinde ve hastanelerde yapılmaktadır. Aşı takviminde yer alan aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır.
“Grip aşısı, Polisakkarit Pnömokok aşısı ve Hepatit A aşısı SUT (Sağlık Uygulam Tebliği)’da belirtilen risk gruplarına göre sosyal güvenlik kurumları tarafından ödenmektedir”
Son Güncelleme: 23.04.2014 00:04
Yorumlar