banner464

Ceviz, Kalp Ve Damar Hastalıkları Riskini Azaltıyor

Yapılan araştırmalar, cevizin kalp hastalarına fayda sağlanmasının yanı sıra kalp hastalıklarına yakalanma riskini de büyük oranda azalttığını gösteriyor.Pennsylvania State University’de yapılan araştırmalar, ceviz ve ceviz yağında...

Ceviz, Kalp Ve Damar Hastalıkları Riskini Azaltıyor

Yapılan araştırmalar, cevizin kalp hastalarına fayda sağlanmasının yanı sıra kalp hastalıklarına yakalanma riskini de büyük oranda azalttığını gösteriyor.Pennsylvania State University’de yapılan araştırmalar, ceviz ve ceviz yağında...

17 Aralık 2014 Çarşamba 22:20
77 Okunma
Ceviz, Kalp Ve Damar Hastalıkları Riskini Azaltıyor
Yapılan araştırmalar, cevizin kalp hastalarına fayda sağlanmasının yanı sıra kalp hastalıklarına yakalanma riskini de büyük oranda azalttığını gösteriyor.

Pennsylvania State University’de yapılan araştırmalar, ceviz ve ceviz yağında bolca bulunan a-Linolenik Asit (ALA) alan kişilerin kalp ve damar hastalıklarına (CVD) yakalanma riskini azalttığını ortaya koydu. Advances in Nutrition dergisinin 14 Kasım 2014 tarihli sayısında çıkan bir makalede, Beslenme Bilimleri Bölümünden Ordinaryüs Profesör Penny Kris-Etherton ve Jennifer A. Fleming’in cevizin kalp ve damar sağlığı üzerindeki etkilerini araştırdıkları çalışmaların sonuçlarına yer verildi.

Fleming ve Kris-Etherton, bitkiden elde edilen ceviz ve ceviz yağında bulunan ALA’nın CVD’nin önlenmesinde deniz ürünlerinde bulunan eicosapentaeonic asit (EPA) ile docosahexaenoic asit (DHA) ile kıyaslanabilecek ölçüde rol oynadığını tespit etti. Fleming ve Kris-Etherton, yüksek oranda ALA alımının kalp-damar sağlığına daha da faydalı olabileceğini ortaya koyarken, en ideal miktarın belirlenmesi için daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ordinaryüs Profesör Penny Kris-Etherton, "ALA’nın kalp damar hastalıklarında sağladığı yararlar konusundaki bilgimiz son 10 yılda gözle görünür ölçüde ilerledi. Mevcut verilere bakıldığında, ALA kalp damar hastalıkları riskini azaltıyor" derken Ordinaryüs Profesör Jennifer A. Fleming ise, "Kalp hastalığını önlemek için neler yapılabileceğini öğrenmek, herkes için önemli ve anlamlıdır" diye konuştu.

“KALP KRİZİNDE AVRUPA BİRİNCİSİYİZ”

22 Avrupa ülkesinde kalp hastalıklarına yakalanma sıklığının araştırıldığı Euroaspire III adlı çalışmada da, 50 yaş altı kişilerde görülen ölümcül kalp krizlerinde Türkiye’nin Avrupa’daki en yüksek orana sahip olduğu ortaya çıktı. Araştırmalar 2020 yılına kadar Türkiye’de yılda toplam 400 bin kişinin kalple ilgili rahatsızlıklardan hayatını kaybedeceğini gösteriyor.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Beslenme Rehberlerinde, cevizin tekli doymamış yağ asitlerinin yanı sıra omega 3 yağ asidi bakımından da zengin olduğu belirtilerek, “Bu gıdalar kalp hastalığı ve kanser riskini azaltır” denildi.

"Bu bulgular son derece önemli. Türkiye’de günlük hayatta, bilhassa sağlığımızı, kalbimizi ve tansiyonumuzu olumsuz etkileyen strese karşı vücudumuzun verdiği tepkileri, gıdaların gerçekten olumlu yönde nasıl etkileyebileceğini kanıtlıyor” diyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Baha Aydoğ, “ALA bakımından zengin gıdaların vücudumuzun ve hayatımızın hemen her yönü için iyileştirici etkileri olduğunu biliyoruz. Bundan sonra, strese gireceğinizi hissettiğinizde fast-food, şekerleme ve geçici olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan diğer her şeyden uzak durun. Bunlar yerine, bir avuç ceviz tüketin. Stresinize, kalbinize ve genel olarak sağlığınıza iyi gelir" diye konuştu.

Yorumlar