banner464

Çocuklarda Geniz Eti hastalıkları

Özel Karaman Selçuklu Hastanesi KBB Uzmanı Op.Dr.Hakan Dabak, ailelerin en çok yakındığı, tedavi sürecini merak ettikleri Çocuklarda Geniz Eti hastalığının tanımını, oluşum sürecini, belirtilerini ve tedavisini anlattı. 

Çocuklarda Geniz Eti hastalıkları

Özel Karaman Selçuklu Hastanesi KBB Uzmanı Op.Dr.Hakan Dabak, ailelerin en çok yakındığı, tedavi sürecini merak ettikleri Çocuklarda Geniz Eti hastalığının tanımını, oluşum sürecini, belirtilerini ve tedavisini anlattı. 

09 Şubat 2017 Perşembe 09:13
700 Okunma
Çocuklarda Geniz Eti hastalıkları

Geniz Eti nedir?
Geniz eti burun ve boğazın birleşme yerine olan geniz bölgesinde bulunan bir dokudur. Her çocukta bir miktar bulunur. Genellikle 5-7 yaş arası en büyük haline erişse bile özellikle astım ve alerjisi bulunan çocuklarda çok küçük yaşta problem oluşturmaya başlayabilir. Geniz eti bademcik dokusuna benzer bir bağışıklık dokusudur ancak farklıdır. Ağız muayenesinde görülmezler. Bazı çocuklarda problem oluşturabilirler.

Büyüyen veya İltihaplanan Geniz eti hangi şikâyetlere yol açar?
Çocuğunuzda
Burundan nefes alma güçlüğü
Sürekli ağzın açık olması
Gürültülü nefes alma
Uyurken horlama
Uyurken nefesinde düzensizlikler veya birkaç saniye olabilen duraklamalar
Tekrarlayan orta kulak iltihapları
Sürekli tekrarlayan ve antibiyotiksiz düzelmeyen burun akıntıları
Tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları

Bu şikâyetleri olan çocukların bir KBB hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmeleri gereklidir.

Büyüyen veya İltihaplanan Geniz etinin tedavisinde ne yapılır?

Genellikle ilk aşamada antibiyotik ve spreylerle geniz eti düzeltilmeye çalışılır. Hafif burun tıkanıklığı kalması çocuğun uykusunda hafif hırıltı ve horultu olmasının zararı olmadığı kabul edilir. Geniz eti 8 yaşından sonra genellikle yavaşça küçülmeye başlar. Ancak tedaviye rağmen sürekli ağız açıklığı olan, gece zorlukla nefes alan, sık ve düzelmeyen burun ve kulak enfeksiyonları geçiren, sürekli burundan konuşan çocukların zarar görmemesi için ameliyat açısından değerlendirilmeleri gerekir. 

Geniz eti için ameliyat hazırlığı nasıl yapılır?

Ameliyat için rutin kan testleri yapılır. Ailenin çocuğu sakinleştirmesi ve çocuğun anlayabileceği derecede ameliyatın faydasının anlatılması ameliyat sürecinde çocuğu rahatlatıcı olacaktır. Ameliyattan sonra daha az hasta olacağını bilmesi ameliyatı daha cesur karşılamasını sağlar. Daha önce ameliyat olmuş birisinin rahatlatıcı ve cesaret verici bilgileri de fayda sağlar.

Ameliyat aşaması ve sonrası
Ameliyat sabahı çocuk geceden sonra hiçbir şey yemeden hastaneye getirilip ameliyat için hazırlanır. Ameliyat genellikle 15-20 dakikayı geçmez ancak çocuğun ameliyat odasından çıkması 1-1.5 saati bulur. Ameliyat ağızdan yapılır. Ameliyattan sonra çocuk 2-4 saat içinde ağızdan gıdalara başlar. Çocukların yaklaşık yarısında ameliyat sonrası kanlı kusma olur, bu normaldir. Gece ciddi nefes kesilmesi olmayan ve çok küçük olmayan çocuklar genellikle akşam taburcu edilir.
Ameliyat sonrası 1-2 gün ağrı olur 4-7 gün içinde azalarak kesilir. Çocukların 3-4 gün sonra okula başlamasında sakınca olmaz. Ancak ilk 7 gün boyunca zorlayıcı aktivite yapmamaları gerekir. Ameliyat sonrası çocukların bol miktarda sıvı almaları gerekir. Özellikle ilk 3 gün içinde katı gıda almazlarsa daha kolay beslenirler. Ameliyattan 7-10 gün sonra ameliyat sonrası kontrol için hastaneye gelmeleri gerekir.

Op.Dr.Hakan DABAK                        Merkez Sakabaşı Mh. 860 Sk. No:4 KARAMAN 
Kulak-Burun-Boğaz Uzmanı                    Tel:+90 338 212 93 00- Fax:+90 338 212 19 09
Özel Karaman Selçuklu Hastanesi                 www.selcuklu.com.tr

Yorumlar