banner741

banner763

banner590

banner767

Son Dakika
banner722

Covid-19 Testi (PCR) Kimlerden Alınır?

Karaman İl Sağlık Müdürlüğünden Covid-19 Testi ile ilgili açıklama.

banner777
SAĞLIK 24.07.2020, 09:45
938
Covid-19 Testi (PCR) Kimlerden Alınır?
banner762

Karaman İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada; “COVID-19 pandemisin de Dünya’daki hızlı reaksiyon ve hastalığa yaklaşımdaki değişimlere bağlı olarak vatandaşlarımızda da çeşitli endişeler ve kafa karışıklıkları oluştuğu görülmektedir. Bunlardan en çok göze çarpanı kimlere COVID-19 testi ( sürüntü örnekleri ) yapılması gerektiği konusunda yaşanmaktadır. Bu durum hem hastanelerdeki gereksiz sebeple başvuru sayısını artırmakta, hem de riskli alan olarak değerlendirilen COVID-19 polikliniklerine başvuran vatandaşlarımıza hastalık bulaşma riskini artırmaktadır.

Sağlık Bakanlığı, Dünya’daki gelişmelere ve bilgi birikimine paralel olarak ilk kez 22 Ocak 2020’de toplanan bilim kurulunun önerileriyle sık sık güncellediği COVID-19 rehberinde kimlerin ‘’olası vaka’’ olarak değerlendirileceği konusuna yer vermiştir. Bu kişilerden, başvuruları halinde PZR ( Polimeraz Zincir Reaksiyonu ) testi (COVID testi) için boğaz ve nazofarenks (üst yutak) sürüntü örnekleri alınması önerilmektedir. Olası vaka kriterleri COVID-19 rehberinde daha ayrıntılı olarak belirtilmekle birlikte özetle aşağıdaki gibidir.

Bir kişinin olası vaka olarak kabul edilip, bu kişinin sürüntü örneği alınması hususunda değerlendirilmesi için; ‘’ateş, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, tat ve koku kaybı veya ishal belirti ve bulgularından en az biri’’ ni bulundurmasına ek olarak; bu kişinin COVID-19 hastalığı açısından yüksek riskli yerlerde bulunması veya son 14 gün içerisinde COVID-19 hastalığı taşıyan bir bireyle yakın temas etmiş olması gerekmektedir.

Yukarıda sayılan belirti ve bulguların en az ikisi varsa da kişi olası vaka olarak değerlendirilmektedir.

Buna ek olarak kişi, solunum sıkıntısı ve ateş bulgularını beraber yaşıyorsa ve durumu gözle görülür şekilde kötüleşiyorsa beklemeden hastaneye başvurmalıdır.

Olası vaka tanımının dışında kalan temaslı vatandaşlarımızın hem kendilerini hem de diğer vatandaşlarımızı tehlikeye atmamaları adına; son temas tarihinden itibaren 14 gün boyunca evden çıkmamalarını ve şikayetleri olmadıkça hastanelere başvurmamalarını öneriyoruz” denildi.

Yorumlar (0)
30°
açık
Namaz Vakti 04 Ağustos 2020
İmsak 04:14
Güneş 05:48
Öğle 12:58
İkindi 16:46
Akşam 19:59
Yatsı 21:26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@