banner464

Cranberry Ve Pikan Cevizi Türk Mutfağında

Türkiye’de daha önceleri bulunmakta zorlanılan cranberry ve pikan cevizine ulaşmak, daha kolay hale gelecek. Sağlık ve beslenme avantajları ile mutfaklardaki çok yönlü kullanımı bulunan bu iki ürün, Türk mutfağındaki yerlerini almaya hazırlanıyor.Cranberry,...

Cranberry Ve Pikan Cevizi Türk Mutfağında

Türkiye’de daha önceleri bulunmakta zorlanılan cranberry ve pikan cevizine ulaşmak, daha kolay hale gelecek. Sağlık ve beslenme avantajları ile mutfaklardaki çok yönlü kullanımı bulunan bu iki ürün, Türk mutfağındaki yerlerini almaya hazırlanıyor.Cranberry,...

30 Ekim 2014 Perşembe 15:00
70 Okunma
Cranberry Ve Pikan Cevizi Türk Mutfağında
Türkiye’de daha önceleri bulunmakta zorlanılan cranberry ve pikan cevizine ulaşmak, daha kolay hale gelecek. Sağlık ve beslenme avantajları ile mutfaklardaki çok yönlü kullanımı bulunan bu iki ürün, Türk mutfağındaki yerlerini almaya hazırlanıyor.

Cranberry, yağ, kolesterol, suni aroma, koruyucu madde veya trans-yağ içermediğinden dünyada başta ABD olmak üzere bir çok ülkede yaygın olarak kullanılıyor. Cranberry’nin içinde bulunan maddeler bakterilerin idrar yollarına tutunmasını engelleyici özelliklere sahip. Bu durum bitkinin geleneksel olarak idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılmasını sağıyor. Cranberry’nin faydaları araştırmalara ve yazılı kanıtlara dayanıyor. Beslenme düzeninize daha fazla meyve eklemek ya da sağlıklı kuru yemişleri tüketenler için lezzetli olan cranberry, tüm vücuda sağladığı faydalarla sıra dışı bir yiyecek.

Pikan cevizi de zengin bir enerji kaynağı: 100 gramında 690 kalori var ve sağlık açısından çok önemli olan besin maddeleri, mineral, antioksidan ve vitaminleri içeriyor. Pikan, oleik asit gibi tekli doymamış yağlar bakımından zengin ve mükemmel bir fenolik antioksidan kaynağı. Pikan’ın beslenmeye düzenli olarak dâhil edilmesi, hem toplam hem de LDL veya “kötü kolesterolün” düşürülmesine yardımcı olurken, kandaki HDL veya “iyi kolesterol” seviyelerini yükseltiyor. Yapılan araştırmalar, besleyici lifler, tekli doymamış yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengin Akdeniz beslenme rejiminin, sağlıklı kan lipit profilini destekleyerek koroner arter hastalığı ile inmelerin önlenmesine yardımcı olduğuna işaret ediyor. Pikan, genel antioksidan faaliyetlerine katkıda bulunabilecek, polifenolik antioksidan elajik asit, E vitamini, beta kroten, lutein ve zeaksantin dâhil pek çok fitokimyasal madde açısından da zengin bir kaynak.

Ocean Spray ve US Pecans tarafından düzenlenen etkinlikte, Cranberry ve Pikan’ın sağlık ve beslenme avantajları ile mutfaklardaki çok yönlü kullanımı ele alındı. Cranberry’nin üretimiyle ilgili bilgiler veren Ocean Spray İş Geliştirme Müdürü Biliana Mihaylova, son derece sağlıklı bir ürün olan Cranberry’nin Türkiye’de her geçen gün daha fazla sevildiğini ve hem çerez olarak hem de mutfaklardaki kullanımının arttığını söyledi. Toplantıda pikan’ın kuruyemişler içerisinde eşsiz bir antioksidan olduğu belirtilirken, Türkiye’de henüz yeterince bilinmediği, ancak dünya mutfaklarında çok geniş bir kullanımı olduğuna değinildi.

Konuşmaların ardından Executive Chef Fikret Özdemir gerçekleştirdiği pişirme gösterisinde, mutfaklarda cranberry ve pikan ürünlerini nasıl kullandıklarını yaptığı tariflerle anlattı. Ürünlerin her geçen gün otel müşterileri tarafından daha fazla talep edildiğini belirten Özdemir, cranberry ve pikanın hem sağlıklı hem de tüm yemeklerle uyum gösterebilecek lezzette olduğunu söyledi.

Yorumlar