Diyabette Beslenme Ve Egzersizin Önemi

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülçin Cengiz Ecemiş, "Tip 2 diyabet"in tedavisinde halen beslenme ve egzersizin en önemli tedavi metotları olduğunu söyledi.Medical Park Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları...

banner491
Diyabette Beslenme Ve Egzersizin Önemi
banner567
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülçin Cengiz Ecemiş, "Tip 2 diyabet"in tedavisinde halen beslenme ve egzersizin en önemli tedavi metotları olduğunu söyledi.

Medical Park Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Gülçin Cengiz Ecemiş “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” nedeni ile açıklama yaptı. Diyabet hastalığı hakkında bilgi veren Dr. Ecemiş, “Diyabet insülinin eksikliği veya etkisizliği sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Toplumda daha sık görülen diyabet formu tip 2 diyabettir ve insülinin yeterince etki gösterememesi sonucu ortaya çıkar. Tip 1 diyabet ise daha seyrek olarak görülmesine rağmen küçük yaşlardan itibaren başlar. Mutlak insülin eksikliğine neden olan ‘Tip 1 diyabet’ hastası değilseniz, diyabetinizi kontrolde tutmak için ağız yolu ile alınan şeker düşürücülere ihtiyacınız olabilir. Şeker düşürücü ilaçlar ‘Tip 2 diyabet’te kullanılır. Tip 2 diyabetli kişiler kan şekerini normal seviyede tutabilmek için mutlaka insülin kullanmak zorunda değildir” diye konuştu.

"İNSÜLİN TEDAVİSİ BAĞIMLILIK YAPMAZ"

Her diyabet hastasının tedavisinin bireysel olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Gülçin Cengiz Ecemiş, "Hastalar sağlık sorunlarının önemine göre tek bir ilaç kullanabildikleri gibi; iki, üç veya daha fazla çeşit ilaç kullanabilirler. Tip 2 diyabetik hastalarda eğer hastanın durumu çok kötü değilse ve şekerleri ılımlı derecede yüksekse öncelikle şeker düşürücü ilaçlarla tedaviye başlanabilir. Bu ilaçlara rağmen kan şekerleri yüksek seyrederse tedaviye insulin eklenebilir. Çok çeşitli insülin tipleri vardır. Hastanın klinik durumuna göre uygun insülin tedavisi şeker regülasyonu sağlamaya çalışılır. İnsülin tedavisi bağımlılık yapmaz. Vücuttaki eksikliğin tamamlanması gibi düşünülebilir. Hastanın klinik durumuna göre ihtiyaç duyulan yoğun insulin tedavisi takiplerde hafifletilebilir, hatta tekrar ağızdan alınan şeker düşürücü ilaçlara dönülebilir. Tip 1 diyabetiniz varsa, ağızdan alınan şeker düşürücü ilaçların tedavinizde yeri yoktur” şeklinde konuştu.

DİYABETLİ HASTALARIN YAPTIĞI EN BÜYÜK YANLIŞLAR

Uzm. Dr. Gülçin Cengiz Ecemiş şu bilgileri verdi: “Diyabetli hastalarımızın yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi; ağızdan şeker düşürücü ilaçlar kullanmakta iken, bunun diyabet tedavisinde her şey olduğunu düşünerek beslenme ve egzersiz programlarınızı ihmal etmenizdir. Unutulmamalıdır ki modern tedavi yöntemlerine rağmen tip 2 diyabetin tedavisinde halen beslenme ve egzersiz en önemli tedavi metotlarıdır. Tedavinin nasıl belirleneceği hastanın durumuna, ek sorunlarına göre bireysel olarak planlanmalıdır.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner612

banner590