Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Atilla Bektaş:

Son yıllarda tüm Dünya’da glutensiz diyetin sağlıklı olduğuna inanıp herhangi bir hastalığı olmadan glutensiz diyet uygulayan kişi sayısı giderek arttığını belirten Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Bektaş Bektaş, ABD’de insanların yüzde 30 ’u glutensiz diyet tercih ettiğini bildirdi.

banner491
Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Atilla Bektaş:
banner567

Son yıllarda tüm Dünya’da glutensiz diyetin sağlıklı olduğuna inanıp herhangi bir hastalığı olmadan glutensiz diyet uygulayan kişi sayısı giderek arttığını belirten Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Bektaş Bektaş, ABD’de insanların yüzde 30 ’u glutensiz diyet tercih ettiğini bildirdi.

Gluten içeren gıdalar soframıza en çok ekmek, makarna, bulgur pilavı ve unlu mamuller şeklinde soframıza girdiğini bildiren Dr Atilla Bektaş; çölyak hastalığı ve glutene karşı hassasiyeti olanlar hakkında bilgi verdi. Bektaş gulutenin buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein olduğunu , toplumda yüzde 1 sıklıkla izlenen ‘çölyak hastalığında’, gluten içeren besin alınımı; şişkinlik, ishal gibi şikayetler yanı sıra ciddi hastalık tablosuna neden olurken, yüzde 5-6 oranında görülen ‘çölyak dışı glüten hassasiyeti’ olanlarda ise ishal-kabızlık, şişkinlik, gaz gibi daha hafif şikayetler oluştuğunu bildirdi. Bektaş, ender olarak da huzursuzluk, eklem, kas ağrısı gibi belirtilerin izlendiğini belirtti.

-Glutensiz diyet pazarı orantısız büyümekte

Çölyak hastası ya da gluten hassasiyeti olan toplumun yüzde 6-7 lik bir kesimi olduğunu bildiren Dr. Bektaş, bu kesimin dışında kalanlara, et ağırlıklı beslenmeyi teşvik eden “ protein ve taş devri diyetleri “gibi gluten kısıtlayıcı diyetlerin önerilmesi sonucu glutensiz diyet pazarı hasta sayısı ile orantısız olarak büyüdüğünü bildirdi. Bu pazar her yıl artış göstererek, 2017’de 15 milyar dolar ciroya ulaşması beklendiğini bildiren Dr Atilla Bektaş, "Dünyadaki en sağlıklı diyetlerin başında gelen Akdeniz diyetinde, tahıl dolayısıyla bol gluten içermektedir. Gluten içermeyen gıdalar, özellikle glutensiz hale getirilmek için işlenmiş, rafine edilmiş gıdalardır. Birçoğu patates, pirinç ya da mısır nişastası ile hazırlanmıştır; glutensiz bir diyet genellikle vitamin, mineral ve liften yoksundur. Glutensiz diyetler civa ve arsenik gibi toksik metal içerme riskine de sahiptir. Ayrıca bu tür hazır ürünlerle beslenme, en az dört kat daha pahalıya mal olmaktadır"dedi.

-Glutensiz diyet kalp krizi, diyabet, obezite ve kanser riskini arttırıyor

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan 2017 sonuçlanan ve 200 bin kişinin beslenme alışkanlıklarının incelendiği, 30 yıllık araştırma sonuçlarına göre, gluten içermeyen diyetin, diyabet riskini yüzde 13 oranında artırdığı sonucuna varıldığını hatırlatan Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Bektaş Bektaş,

British Medical Journal’un Mayıs 2017 tarihli sayısında yayınlanan araştırmaya göre, çölyak hastalığı olmadan glutensiz diyet uygulaması ile kalp krizi riski yüzde 15 oranında artırmaktadır. Araştırma Amerika’da son 30 yılda 11 eyalette, 121 bin 700 kişi üzerinde yapılmış, çölyak hastalığı olmayan kişilere glutensiz diyet uygulamasının zararlı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır"dedi.

Dünya çapında 29 milyon kişinin beslenme alışkanlıklarının incelendiği 99 çalışmanın sonucu, Harvard Üniversitesi tarafından Eylül 2017’de açıklandığını bildiren Dr. Atilla Bektaş, açıklamada günde üç dilim ince tam tahıl/kepekli ekmek diyete ( 90 gr) ilavesi bağırsak kanseri görülme riskini yüzde 17 oranında azaltmakta olduğu belirtildiğini ifade etti.

Bektaş, bu yıl içinde yapılan Avrupa Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Derneğinin yıllık toplantısında, 600’ün üzerinde tahıl içeren normal beslenme ile glutensiz beslenme alternatifleri karşılaştırıldığı çalışmada glutensiz diyetin, tahıl içeren diyete göre iki kat daha fazla doymuş yağ asidi, hayvansal protein ve fazla şeker içermesinden dolayı yüksek kalori ve kilo alımına neden olduğu gösterildiğini bildirdi. Ayrıca glutensiz diyet bağırsaktaki faydalı bakterilerin sayısını azaltırken, sağlıksız bakterilerin sayısını arttırdığını gösteren birçok çalışma olduğunu hatırlatan BektaŞ, "Sonuç olarak, çölyak hastaları glutensiz diyet uygulamalıdır; ancak gluten ile ilişkili ispatlanmış rahatsızlığı olmayanların glutensiz diyet uygulamaları sağlık açısından sakıncalıdır"dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner612

banner590