banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

Gaziantep Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinden başarılı operasyon

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde anne karnındaki bebeğe kan transfüzyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.Gaziantep’te sadece Cengiz Gökçek Kadın Doğum...

SAĞLIK 15.01.2018, 15:27
149
Gaziantep Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinden başarılı operasyon
banner762

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde anne karnındaki bebeğe kan transfüzyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Gaziantep’te sadece Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde gerçekleştirilen operasyonla Perinatoloji Uzmanı Dr. Tuncay Yüce tarafından gebeliğinin 13. haftasında olan Lütfiye Bozan’ın bebeğine anne karnında kan transfüzyonu (nakli) yapıldı.

Başka bir ilden Gaziantep’e sevk edilen Lütfiye Bozan, Kadın Doğum Kliniği Yüksek Riskli Gebe Polikliniğinde kan uyuşmazlığı tanısıyla kontrol altında tutuldu. Yapılan düzenli takipler ve kontroller sonunda 22. gebelik haftasında fetusda kansızlık olduğu tespit edilerek anne karnındaki fetusa ilk kan verildi. Devam eden süreçlerde anne karnındaki fetusa 2 haftada toplamda 6 defa kan transfüzyonu yapılarak fetusun kan düzeyi normale getirildi. Başarılı bir şekilde uygulanan son tranfüzyondan sonra doğum meydana geldi. Dünyaya gelen Büşra Bozan sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Minik Büşra ile birlikte son altı ayda 6 bebek başarıyla uygulanan kan tranfüzyonu operasyonu ile sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi.

Kan Transfüzyonu Neden Gereklidir?

Anne karnındaki bebeğin fetal anemi (kansızlık) hastalığına yakalanması sık görülmese de, görüldüğü zaman ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Anne karnındaki bebekte anemi; kan uyuşmazlığı, fetal kalp hastalıkları gibi nedenlerle oluşabilen tedavisi mümkün bir hastalıktır ve anne karnındaki bebeğe kan transfüzyonu (nakli) yapılarak hastalık tedavi edilebilmektedir. Erişkinlere kan verilmesi kolay bir uygulama olmakla birlikte fetal transfüzyon (anne karnındaki bebeğe kan nakli) komplike bir olaydır. Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ise bu alanda gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarla adını duyurmuştur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 04 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@