banner464

Hastanelerde Yenidoğan İşitme Tarama Testine Başlandı

Ermenek,Sarıveliler, Başyayla İlçelerinde yeni doğan her bebeğe Yenidoğan İşitme Taraması yapılmaya başladığı bildirildi

Hastanelerde Yenidoğan İşitme Tarama Testine Başlandı

Ermenek,Sarıveliler, Başyayla İlçelerinde yeni doğan her bebeğe Yenidoğan İşitme Taraması yapılmaya başladığı bildirildi

26 Aralık 2011 Pazartesi 23:23
1707 Okunma
Hastanelerde Yenidoğan İşitme Tarama Testine Başlandı
 Karaman Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada;''Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması  Genel Müdürlüğünün yürütmekte olduğu;Yeni Doğan İşitme Taraması Programı çerçevesinde il merkezimizde tüm yeni doğanlara işitme taraması yapılmakta idi,geçtiğimiz ay içinde işitme tarama cihazının Ermenek Devlet Hastanesi de alınması ile 12.12.2011 tarihinden itibaren Ermenek,Sarıveliler, Başyayla İlçelerimiz de yeni doğan her bebeğimize Yenidoğan İşitme Taraması yapılmaya başlanılmıştır.Hastanede doğan her bebeğe istinasız bu tarama yapılmakta olup,evde doğum yapan ailelerin de bebeklerini tarama için hastanelerimize getirmeleri;bebeklerinin işitme kayıplarını belirlemek ve ileride oluşacak hastalıkları önlemek açısından son derce önem arz etmektedir.
Bilindiği üzere; Her 1000 yenidoğan bebekten yaklaşık 1 ila 3’ ünde çeşitli tip ve derecede işitme kayıpları gözlenmektedir. Bebekte ve çocuklukta işitmenin azalması, konuşma yeteneğini azaltmakla birlikte, sosyal, duygusal ve kavramsal gelişme üzerinde de olumsuz etkiler yaratmaktadır. Müdahale edilmemiş ciddi işitme kayıplarının IQ değerlerinin yaklaşık 30 puan azalmasına neden olduğu bilinmektedir. Yenidoğan İşitme Tarama Testi, bebeklerin kohlealarından (iç kulak işitme organı) kaynaklanan oto-akustik sinyallerin bebeği rahatsız etmeyecek bir yöntemle ölçülmesine dayanmaktadır. İşitme kaybı ya da yokluğu tespit edilmeyen bebekler  sağır olmakta ve buna bağlı olarak zeka gelişimleri de yeterli olmamaktadır.
Test sırasında bebeğin dış kulak yoluna bir mikrofon yerleştirilerek, iç kulakta oluşan sinyaller ölçülmekte ve bebeğe hiçbir fiziksel veya ruhsal rahatsızlık yaratmadan, Doğuştan var olan işitme kaybı için riskli bebekler tanınmaktadır. Bu testin önemli avantajları; bebeğe kesinlikle zarar verme riski bulunmaması, hızlı, ekonomik ve hata oranının düşük olmasıdır. Yalnız, bu bir tarama testidir ve yalnızca Doğuştan işitme kaybı riski olan bebekleri belirler. Bebeklik döneminde ya da  daha sonradan oluşabilecek işitme kayıpları için bir garanti değildir ve aile bebeğinin diğer gelişimini nasıl takip ediyorsa, işitme duyusunu da o şekilde takip etmelidir.'' dendi.
Yorumlar