banner464

'Hiçbir ilacın ulaşımında engel bırakmayız'

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Biz kanser tedavisi gibi hayati bir tedavide yeri olan hiçbir ilacın, vatandaşımıza ulaşmasında herhangi bir engel ortada bırakmadık, bırakmayız" dedi.

'Hiçbir ilacın ulaşımında engel bırakmayız'

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Biz kanser tedavisi gibi hayati bir tedavide yeri olan hiçbir ilacın, vatandaşımıza ulaşmasında herhangi bir engel ortada bırakmadık, bırakmayız" dedi.

17 Şubat 2016 Çarşamba 16:46
53 Okunma
'Hiçbir ilacın ulaşımında engel bırakmayız'

ANKARA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Biz kanser tedavisi gibi hayati bir tedavide yeri olan hiçbir ilacın, vatandaşımıza ulaşmasında herhangi bir engel ortada bırakmadık, bırakmayız" dedi.

Müezzinoğlu, Yemen Cumhuriyeti Halk Sağlığı ve Nüfus Bakanı Nasser Mohsen Nasser ile Sağlık Bakanlığında gerçekleşen ikili görüşmenin ardından, ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmaların ardından Bakan Müezzinoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "SGK'nın sigara içen kanser hastalarına ödeme yapmadığı" iddiasına ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine Müezzinoğlu, "AK Parti iktidarları döneminde vatandaşımızı, hiç birinin koşulları ne olursa olsun herhangi bir sağlık hizmeti alımında veya tedavisi ile ilgili bir ihtiyacın karşılanmasında bir sıkıntı yaşamasına asla müsaade etmedik, bundan sonra da etmeyiz" dedi.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin kendi vatandaşlarına hangi sağlık hizmetini uygun görüyorsa, Türk halkına da bunu sunduklarını, sunmaya devam ettiklerini belirten Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Belirli kurallar, belirli endikasyonlar bazen kamuoyuna yanlış yansıyor. Uygulamada bazen gündelik sorunlar çıkabiliyor. Bu anlamda biz, kanser tedavisi gibi hayati bir tedavide yeri olan hiçbir ilacın vatandaşımıza ulaşmasında herhangi bir engel ortada bırakmadık, bırakmayız. Zaman zaman bürokrasiden kaynaklanan uygulama sorunu olursa da onu aynı gün olmasa bile mutlaka çözeriz. Bugün bildiğim kadarıyla SGK bir açıklama yaptı. Endikasyon dışı ilaç kullanımı nedeniyle bizim kurduğumuz bu sistem dolayısıyla, endikasyon dışı bile olsa hekim tedavide uygun görüyorsa endikasyon dışı ilaç kullanımı marifetiyle hastalarımıza o ilaçların ulaşmasını sağlıyoruz."

-"İnternet sayfalarından bu ilaçların alınması sağlıklı değil" -

"İnternetten satılan düşük ilaçları konusunda, Sağlık Bakanlığı'nın bir yaptırımının olup olmayacağı" yönündeki bir soru üzerine ise Müezzinoğlu, yasal düzenlemeler ve cezai müeyyidelerin artırılmasına rağmen bu anlamda sıkıntı olduğunu belirtti. İnternet ortamından ilaç kullanılmasını ve alınmasını sağlıklı bulmadıklarını vurgulayan Müezzinoğlu, "Manavdan sebze, meyve almıyor. Bir ilacı, kimyasalı kullanıyor. Ona reçete edecek asgari bazda hekim gerekir. Bir ileri bazda da uzman gerekir. İnternet sayfalarından bu ilaçların alınması sağlıklı değil" diye konuştu.

Muhabir: Duygu Yener

Anahtar Kelimeler:
Sağlık
Yorumlar