banner464

İş Yükü İle Diş Protez Teknisyenlerine Zulüm Yapılıyor!

Akkuş;''Diş Protez Teknisyenlerine çalışma hayatları zehir edilmemelidir''

İş Yükü İle Diş Protez Teknisyenlerine Zulüm Yapılıyor!

Akkuş;''Diş Protez Teknisyenlerine çalışma hayatları zehir edilmemelidir''

21 Şubat 2013 Perşembe 14:43
600 Okunma
İş Yükü İle  Diş Protez Teknisyenlerine Zulüm Yapılıyor!
Karaman Türk Sağlıksen Şube Başkanı Murat Akkuş konu ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında;’’
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından “ Diş Protez Teknisyenlerinin Günlük İş Yükü Miktarları” konulu bir genelge yayınlandı.  

Söz konusu genelge ile yapılan düzenlemeyle Diş Protez Teknisyenlerine altından kalkılamaz bir iş yükü yüklenmiştir. İş yükü konusunda adeta iş çığırından çıkarılmış bir diş tamiri için 4 dakika ya da diş protezi için 28 dakika gibi süreler belirlenmiştir. 
22 iş gününde 33 parça iş yapmak zorunda olan diş protez teknisyenleri yeni genelge ile 22 iş gününde 88  ila 103 parça iş yapmak zorunda bırakılmışlardır.  Yani yapmaları gereken iş miktarı  yüzde 166 artırılmıştır. Bu artışın dayandığı gerekçelerin ise gerçeklikle bir alakası yoktur. 
Bu yüksek artışla ilgili genelgede gelişen teknolojinin birimlerde hızla kullanılmaya başlanması nedeniyle iş yükünün arttırıldığı belirtilmiştir. Halbuki bugün diş protez teknisyenleri çalışma ortamlarındaki sorunlar, maruz kaldıkları kimyasallar yüzünden sağlıklarını bile riske ederek hizmet sunmaktadırlar.  
Ortada böyle bir durum varken teknoloji gelişti diyerek çalışanların iş yükünü anormal derecede arttırmak yanlıştır.
Türk Sağlık-Sen olarak diyoruz ki; teknolojik gelişme ile artışı izah edilemeyecek bu iş yükünün tamamlanması fiilen mümkün değildir.
Diş Protez Teknisyeni istihdamı her personel alımında bir elin parmakları ile sınırlı tutulurken çalışanların iş yükünü arttırarak soruna zulüm yoluyla çare aranması kabul edilemezdir.  
 Çalışanları böyle bir iş yükü zorunluluğuna tabi tutmak hem çalışanların sağlığını, hem de üretilen işin  niteliğini riske edecektir.  Böyle bir iş yükünün sonuçları vahim olacak ve bu vebal bu işe imza atanların üstündedir. 
Bu yanlıştan dönülmeli, Diş Protez Teknisyenlerine çalışma hayatları zehir edilmemelidir. Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda en kısa zamanda hukuki süreci başlatacağımızı tüm çalışanların bilmesini isteriz,’’dedi.
Son Güncelleme: 21.02.2013 16:52
Yorumlar