banner464

Kamuya "korucuyu Hekimliğe Yönel Geleceği Kurtar" Çağrısı

Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasan Yaman, devletin diş sağlığı konusunda koruyucu hekimlik yapması gerektiğini söyledi.Toplumun ağız diş sağlığı konusunda bilinçlenmesine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen Bilimsel Diş Hekimliğinin...

Kamuya "korucuyu Hekimliğe Yönel Geleceği Kurtar" Çağrısı

Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasan Yaman, devletin diş sağlığı konusunda koruyucu hekimlik yapması gerektiğini söyledi.Toplumun ağız diş sağlığı konusunda bilinçlenmesine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen Bilimsel Diş Hekimliğinin...

22 Kasım 2014 Cumartesi 13:26
114 Okunma
Kamuya
Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasan Yaman, devletin diş sağlığı konusunda koruyucu hekimlik yapması gerektiğini söyledi.

Toplumun ağız diş sağlığı konusunda bilinçlenmesine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen Bilimsel Diş Hekimliğinin 106. Yılı kutlamaları Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Hasan Yaman’ın Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı. Atatürk Parkı’nda bir araya gelen Adana Diş Hekimleri Oda yönetimi ile çok sayıda diş hekimi Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı’nı okudu. Oda Başkan Dt. Hasan Yaman, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasının ardından açıklama yaptı.

"GEÇMİŞTE HALKIN YÜZDE 80’İNİN AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI SORUNU VARDI, ŞİMDİ YİNE VAR"

Meslektaşlarının ve meslek sorunlarının Bilimsel Diş Hekimliğinin 106. yılında bile giderek arttığını ifade eden Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Hasan Yaman, “Ülkemizde uygulanan yanlış sağlık politikaları sonucu ağız diş sağlığı problemlerinde doğru, bir türlü bulunamamaktadır. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde Diş Pekimliği Fakülte sayısı artmadığı gibi bazı fakültelere öğrenci alınmazken, ülkemizde Diş Hekimliği Fakültesi sayısı 60’ı geçmiş ve kontenjanları arttırılmıştır. Buna rağmen halkımızın ağız diş sağlığı ile ilgili yaşanan sıkıntılarında azalma olmamıştır. Ülkemizde yaşayan insanların geçmişte yüzde 80’inde ağız diş sağlığı sorunu bulunuyordu. Bu sorun aynı oranda devam etmektedir. İlgili merciler buna çözüm bulamadığı gibi bizlerin seslenişine kulak tıkamışlardır. Bu problemlerin çözüm kamu-özel hizmet ayrımında yatmaktadır. Kamunun koruyucu hekimliğe el atması lazımdır. Ancak kamu, koruyucu hekimliğe el atarsa bir şeyler düzelebilir. Gelişmiş dünya ülkelerindeki Diş Hekimleri Birliklerinin tavsiyesi 6-12 yaş arası çocuklardaki çürük oranı yüzde 1’in altında olmasıdır. Ama maalesef bu oran ülkemizde yüzde 5’in üzerindedir. Bu çok büyük rakamdır. Uygulanan bu politikalarla rakamların aşağılara düşürülmesi mümkün değildir. Ağız diş sağlığı problemi yaşayan insanların başta kalp olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riski çok yüksektir. Kamu bütün üniteleriyle koruyucu hekimliğe yönelip geleceği kurtarmalıdır. Popülist politikalardan uzaklaşmalıdırlar. Ağız diş sağlığı en iyi özelden verildiği gerçeğini görmezden gelmemelidirler” dedi.

"ETKİNLİKLERİMİZ ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR"

Türkiye’deki tüm odalara örnek olacak çalışmalar yaptıklarını da belirten başkan Dt. Yaman, bilimsel seminerler düzenlediklerini, ağız diş sağlığı konularında halkı bilgilendiren sloganları şehrin birçok bölgesinde bulunan bilboard’lara astıklarını, Büyükşehir Belediye otobüslerinin arkasına yine bilgilendirme yapılan afişlerden giydirme yaptıklarını, ağız diş sağlığı konularında halka açık sunumlar yapılacağını, kurucu başkan rahmetli Dt. Asım Savaş anısına sergi düzenleneceğini hatırlatarak tüm vatandaşlara sağlık dolu yaşamlar diledi.

Yorumlar