banner877

banner919

banner990

banner957

banner722

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde İlklere İmza Atılmaya Devam Ediliyor

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk defa gerçekleştirilen açık kalp ameliyatı başarıyla sonuçlandı.

SAĞLIK 01.07.2021, 10:45 01.07.2021, 11:12
263
Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde İlklere İmza Atılmaya Devam Ediliyor
banner762

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanemizde tüm dünyayı olumsuz etkileyen pandemi sürecine rağmen, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dursun Odabaş, Karaman İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun ve Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yılmaz önderliğinde gelişimini sürdürerek her geçen gün yeni projelere imza atılıyor.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sağlık sektöründe gelişen teknoloji sayesinde ameliyatların riski minimuma düşürülmüştür. Koroner kalp hastalığı olan kişilere uygulanmakta olan açık kalp ameliyatı, vücutta kalbe yeterince oksijen ve kan iletilememesi durumlarında gerçekleştirilmektedir. Kalbe yeterli oksijen ve kanın iletilmemesi durumunun başlıca nedeni damarların daralmasıdır. Daralan damarlar işlevlerini yerine getirmekte zorlanırlar ve bu durum damar sertliği olarak vücutta meydana gelir. Kalbe yeterince kan ve oksijen gitmemesi durumunun sonucu olarak ise kalp krizi gerçekleşebilmektedir. Açık kalp ameliyatı kalbin hasar gören bölgelerini onarmak, mümkün olduğu takdirde eski haline getirmek, gerektiği takdirde kapakçıkları değiştirmek, gerekli tıbbi araçları takmak amaçlarıyla yapılmaktadır.

Hipertansiyon, diabetes mellitus ve koroner arter hastalığı tanıları olan 42 yaşında erkek hastamızda, koroner arter hastalığının ilerleyerek koroner by-pass cerrahisi ihtiyacı duyulması sonucu açık kalp cerrahisi Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanemizde ilk kez başarıyla uygulandı.

Hastanemizde göreve başlayan Kalp ve Damar Cerrahisi Tabibi Prof. Dr. Alper Sami Kunt ile hazırlıkların ivme kazanmasıyla, açık kalp ameliyatı 30.06.2021 tarihinde gerçekleşmiştir.

Hastamızın ameliyat öncesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon tabibi Prof. Dr. Betül Başaran tarafından tüm hazırlıkları tamamlanmış ve operasyona klinik durum olarak hazır hale getirilmesi sonrası tüm ameliyat süresince hastanın hayati fonksiyonları en gelişmiş tıbbi cihazlarla detaylıca izlenerek kusursuz bir cerrahi yapılabilmesi için ortam sağlanmıştır.

Açık kalp cerrahisi yapılabilmesi için ve koordinasyon sağlanması amacıyla operasyona davet edilen Ankara Şehir Hastanesi Başhekimi ve Türk Kalp

ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özatik başkanlığında, Kalp ve Damar Cerrahisi Tabibi Doç. Dr. Sinan Sabit Kocabeyoğlu, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzman Tabibi Dr. Seda İlhan Kurtbeyoğlu, Perfüzyonist Halit Alagöz, Ameliyat Hemşiresi Gülseren Kılıç ve Yoğun Bakım Ünitesi Hemşiresi Mervenur Özkurt'tan oluşan ekip, 30/06/2021 tarihinde sabah erken saatlerde Ankara'dan yola çıkarak hastanemize geldiler ve ilimizde bu önemli günün sorunsuz ve başarılı geçebilmesi için özveriyle çalışarak bilgi, beceri ve tecrübelerini hastanemiz çalışanlarına aktararak, hastamızın il dışında tedavi görmesine ve sevk edilmesine gerek kalmadan açık kalp cerrahisi işlemini başarıyla uyguladılar.

Uzman tabipten hemşireye, teknikerden perfüzyoniste, personele kadar emeği geçen tüm çalışanlara ilimize bu üstün hizmeti sundukları ve hastalarımızın artık açık kalp cerrahisi için sevk olmasının önüne geçtikleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmetlerimize kaliteli bir şekilde, hastalarımız için tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu süreçte bizden desteğini esirgemeyen Karaman Valimiz Mehmet Alparslan Işık, Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Prof. Dr Ahmet Tekin, AK Parti Karaman İl Başkanı Av. Abidin Çağlayan, Karaman Milletvekillerimiz Dr. Recep Şeker ve Av. Selman Oğuzhan Eser’e teşekkürlerimizi sunarız.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@