banner629

Karaman’da Hastalara “Manevi Rehberlik” Hizmeti

Karaman Devlet Hastanesinde “Manevi Rehberlik” hizmeti hayata geçirildi.

banner491
Karaman’da Hastalara “Manevi Rehberlik” Hizmeti
banner567

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Sağlık Bakanlığı ile birlikte hastanelerde başlattığı “Manevi Destek” projesi, Karaman Devlet Hastanesi’nde hayata geçirildi. Hasta, hasta yakınları ve hastane personeline moral, motivasyon ve manevi destek sağlama, dini/manevi konularda danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmak amacıyla başlatılan manevi rehberlik hizmeti, hasta ve yakınları tarafından büyük ilgi gördü.

Psikososyal desteğin yanında manevi desteğin de hastalara sunulmasının gerekli olduğunun altını çizen Başhekim Dr. Osman Açıkgöz, "Hastanemizde hemen her branşta tıbbı tedavilerimiz sağlık profesyonellerimizce son derece özverili biçimde uygulanmaktadır. Tedavi sürecini çeşitlendirmek hastalarımızın ihtiyaçları halinde manevi destek de vermek amacıyla “manevi rehberlik birimi” hizmete sunulmuştur. Birimimize, gerek doğrudan gerekse yatan ve evde sağlık hastalarımıza planlı ziyaretler sırasında da ulaşmak mümkün olacaktır. Birimimizin hizmete sunulmasında ve devamlılık aşamasında desteklerinden ötürü üst yöneticilerimize teşekkür ederiz." dedi.

“İNSAN HAYATININ HER AŞAMASI İMTİHAN”

Yatan hastaları ve evde sağlık biriminin hizmet verdiği hastaları talep doğrultusunda ziyaret ederek, tıbbi tedaviyi desteklemek amacıyla ayet ve hadis gibi dini referanslardan hareketle insan hayatının her aşamasının imtihan olduğunu belirterek, hastaları motive eden din görevlisi Rauf Uysal hasta ve hasta yakınlarından olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade etti.

Cerrahi müdahale görecek hastalara ameliyathaneye girmeden önce veya tedavi süreci devam eden yatan hastalardan gelen talep doğrultusunda telkinde bulunduklarını anlatan Uysal, "Manevi destek, kişiyle dini inancı arasında köprü kurmaktır aslında. Hastalığın sıkıntılı, acılı ve korkulu zamanında olumsuz hastalık algısını olumluya dönüştürmeye çalışıyoruz. Bizim görevimiz o süreçte hastanın yalnız olmadığını hissettirmek, ilgi göstermek ve sırrına güvenli bir ortak olabilmek. Etkin bir şekilde moral desteği veriyoruz. Manevi destek verirken dini tanıları da kullanıyoruz. Ruhsal ve manevi açıdan hastanın kendini ne kadar iyi hissederse tedavi sürecinin daha kısa sürede tamamlanacağını anlatıyoruz. Allah'a yaklaşmak, ölüm korkusunu yenmek ve manevi gücün etkilerini dile getirerek hastalara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Anlatımlarımızdan sonra hastalar manevi açıdan kendilerini huzurlu hissediyor." ifadelerine yer verdi.

“GÜZEL SÖZLER SÖYLEDİ ÇOK MEMNUN OLDUK”

Hasta yakınları da manevi destek hizmetinin kendilerine moral verdiğini dile getirerek, "Hocamız geldi yanınıza hastamıza ve bize telkinlerde bulundu güzel sözler söyledi çok memnun olduk çok sağ olun Allah razı olsun sizden. " şeklinde konuştular.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2018, 10:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner644

banner612

banner590