banner877

banner919

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

Karaman’da İlk Kez Yapıldı! Çocuk Hasta Sağlığına Kavuştu

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk kez çocuk hastaya kalp anjiyosu yapıldı. 6,5 yaşındaki çocuk hasta başarılı operasyon sonucunda sağlığına kavuştu.

SAĞLIK 27.06.2022, 09:50
973
Karaman’da İlk Kez Yapıldı! Çocuk Hasta Sağlığına Kavuştu
banner762

Karaman ’da ikamet eden 6,5 yaşındaki çocuk hasta için ailesi Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk kardiyolojisi Kliniği’ne başvurdu. Yapılan fizik muayenesinde belirgin üfürümü olan hastanın yapılan ekokardiyografisinde geniş ventriküler septal defek (kalp deliği) ve aort kapağının hemen altında yerleşimli 5 mm boyutunda subaortik membran (zar yapısı) olduğu görüldü. Anjiografi sonrasında hastanın ventriküler septal defektinin cerrahi olarak kapatılmasına ve subaortik membranın cerrahi olarak rezeksiyonuna karar verildi ve yapılan anjiyonun sonunda çocuk hasta sağlığına kavuştu.

Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hayrullah Alp konuyla ilgili açıklamasında: “6,5 yaşında hastanemiz çocuk kardiyoloji polikliniğimize üfürüm duyulması nedeniyle sevk edilmiş. Karaman’ın bir köyünden geliyor. Yapılan fizik muayenesinde belirgin üfürümü vardı. Hastaya yapılan ekokardiyografide geniş ventriküler septal defek (kalp deliği) ve aort kapağının hemen altında yerleşimli 5 mm boyutunda subaortik membran (zar yapısı) olduğu görüldü. Ayrıca, ventriküler septal defekt nedeniyle akciğer damar basıncının (pulmoner arter basıncı) da hafif düzeyde yükseldiği görüldü. Hastaya kardiyak cerrahi öncesinde akciğer basıncını tam belirlemek, cerrahiye uygunluğunu değerlendirmek ve aort kapağının altında yerleşimli subaortik membranın oluşturduğu darlığın derecesini belirlemek için anjiografi planlandı. Anjiografide başarılı bir şekilde ventriküler septal defektin yerleşimi ve büyüklüğü, subaortik membranın oluşturduğu darlık derecesi ve pulmoner arter basıncı belirlendi. Anjiografi sonrasında hastanın ventriküler septal defektinin cerrahi olarak kapatılmasına ve subaortik membranın cerrahi olarak rezeksiyonuna karar verildi.  Pediatrik anjiografi spesifik bir teknik olup uygun ekipman, bilgi düzeyi ve deneyimli bir ekip gerektirmekte olup ülkemizde her şehrimizde maalesef yapılamamaktadır” dedi.

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yılmaz ise yaptığı açıklamada: “Çocuklarda kalp hastalıklarının önemli bir kısmı halk arasında "anjiyo" olarak bilinen kalp kateterizasyonu yöntemiyle açık kalp ameliyatına gerek kalmadan tedavi edilebilmektedir. Bu işlem ameliyattan daha az risklidir. İyileşme süreci daha hızlıdır. Her türlü ekipman ile cihazların mevcut olduğunu ve alanında tecrübeli doktorların özverili çalışmaları ile her geçen gün hizmet kalitesini daha da arttırmayı hedefliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve tüm hastalarımıza acil şifalar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 10 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@