banner877

banner590

Son Dakika
banner722

Karaman’da Kuruldu! Koronavirüsle Mücadelede Önemli Rol Oynayacak

Karaman Valiliği’nin resmi internet sitesi üzerinden Karaman’da “Salgın Denetim Merkezi” kurulduğu açıklandı.

SAĞLIK 21.08.2020, 21:10
2747
Karaman’da Kuruldu! Koronavirüsle Mücadelede Önemli Rol Oynayacak
banner762

Karaman’da Salgın Denetim Merkezi kurulduğu, Karaman Valiliği’nin resmi internet sitesi üzerinden duyuruldu. Vatandaşlar denetim merkezine ihbar ve şikayette bulunabilecekken şikayette bulunan vatandaşların kimlik bilgileri ise saklı tutulacak.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada;

“Valiliğimizde Koronavirus(Kovid-19) ile mücadele amacıyla yürütülen denetim faaliyetlerinin tek elden yönetimi ve her türlü şikâyet ve ihbarın yapılabileceği salgın denetim merkezi oluşturulmuştur.

VATANDAŞLAR SALGIN DENETİM MERKEZİNE İHBAR VE ŞİKÂYETTE BULUNABİLECEK

1-İl salgın denetim merkezlerinde; denetim planlamasını yapmak, mahalle denetim ve işyeri denetim ekiplerinin koordinasyonunu sağlamak ve gelen şikâyetleri ilgili denetim ekiplerine iletmek üzere 7 gün 24 saat esasına görev yapmak üzere yeterli sayıda personel valilik birimleri, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, kolluk birimleri personeli görevlendirilmiştir.

ŞİKÂYETTE BULUNAN KİŞİNİN KİMLİK BİLGİLERİ SAKLI TUTULACAK

2-Kovid-19 kapsamında alınan önlemlere veya belirlenen kurallara aykırı durumlarla karşılaşan vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulaması üzerinden ya da 112 çağrı merkezini arayarak il salgın denetim merkezine ihbar ve şikâyette bulunabileceklerdir. İhbar ve şikâyetlerle ilgili olarak şikâyette bulunan kişinin kimlik bilgileri saklı tutulacak ve yapılan denetim sonucu ile ilgili kendisine İSDEM yazılımı üzerinden SMS yoluyla bilgi verilecektir.

UYGULAMASININ YAYGIN ŞEKİLDE KULLANILMASINA YÖNELİK TEDBİRLER ALINACAK

3-Valiliğimizce gerek müşterinin herhangi bir risk taşıyıp taşımadığının tanılı, temaslı kontrolü gerekse ilerde tanı konulabilecek kişilere yönelik filyasyon çalışmalarında kullanılması açısından önemli olduğu değerlendirilen “hizmet almak üzere işyerlerine giren müşterilerin iznine bağlı olarak HES kodlarının işletmeci tarafından okutulması” uygulamasının yaygın şekilde kullanılmasına yönelik tedbirler alınacaktır.

MAHALLE DENETİM EKİPLERİ GÖREVLENDİRİLECEK

4-Covid¬19 tanısı veya temaslısı olması nedeniyle evde izolasyona tabi tutulan kişilerin bilgileri Sağlık Bakanlığı “Filyasyon İzolasyon Takip Sistemi” (FİTAS) üzerinden İçişleri Bakanlığı İSDEM yazılımı aracılığıyla il salgın denetim merkezine iletilecek ve bu merkezce ilgili kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon şartlarına uyup uymadıklarını kontrol etmek amacıyla “Mahalle Denetim Ekipleri” görevlendirilecektir. Mahalle denetim ekiplerince yürütülen kontrol çalışmalarının sonuçlarında aynı şekilde Sağlık Bakanlığına bildirilecektir” denildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
28°
açık
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 04:08
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:47
Akşam 20:04
Yatsı 21:33

Gelişmelerden Haberdar Olun

@