banner877

banner896

banner590

Son Dakika
banner722

Kromun Vücuda Faydaları ve Eksikliğinde Oluşabilecek Hastalıklar

SAĞLIK 23.06.2021, 11:53
21
Kromun Vücuda Faydaları ve Eksikliğinde Oluşabilecek Hastalıklar
banner762

Mineraller insan vücudu için ayrı ayrı görevlere sahip olan ve genel sağlık açısından önem arz eden desteklerdir. Genel olarak insan vücudunun kendi başına üretemediği ve dışarıdan alarak hayati fonksiyonları yerine getirdiği pek çok mineral vardır. Bu hayati minerallerin başında krom yer alır.

Krom ihtiyacı günlük olarak kadınlarda 25, erkeklerde ise 35 mikrogramdır. Günlük yaşamda pek önemsemediğiniz krom aslında pek çok faydayı beraberinde getirir. Bunun yanı sıra krom eksikliği yaşandığında vücudunuz bazı tepkilerle bunu hissettirir.

Krom genel olarak insan vücudunda şu faydaları sağlar;

 • Kan şekeri seviyesinin sabitlenmesine katkıda bulunur.
 • Yağ yakımından etkili olan krom kolesterol ve proteinin sentezlenmesinde görev alır.
 • Krom kas oluşumunu destekleyerek yaşlanmayı geciktirici etki yaratır.
 • Kemik erimesine karşı duran krom osteoporoz rahatsızlığına karşı durur.
 • Krom insülin hormonunun işlevselliğine katkıda bulunur.
 • Diyabet problemi yaşayan kişilerde kilo vermeyi kolaylaştırır.

Vücuttaki krom miktarının belli bir seviyenin altında olması bazı rahatsızlıklara zemin hazırlayabilir. Genel olarak krom eksikliği sonucu oluşabilecek rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir;

 • Glukoz toleransı bozukluğu
 • Anksiyete
 • Sinir bozuklukları
 • Halsizlik
 • Damar sertliği problemleri

Krom Fazlalığı Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

Genel olarak emilimi yavaş olan krom toksik bir etki barındırmaz.  Fakat kromun vücutta fazla bulunması bazı sorunları beraberinde getirebilir. Krom fazlalığı söz konusu olduğunda genelde baş dönmesi ve deride döküntüler görülür. Bunun yanı sıra kromun vücuda fazla alınması krom zehirlenmesi gibi farklı sorunlara da neden olabilir.

Krom fazlalığı belli sorunları beraberinde getirse de şeker hastaları için daha fazla risk barındırabilir. Bu noktada şeker hastalarının ideal krom miktarını koruma için daha fazla dikkat etmesi gerekir. Bazı durumlarda kromun uzun süre vücuda fazla miktarda alınması çeşitli mide ve kanser sorunları ile karşılaşmanıza neden olabilir. Aynı zamanda uzun süreli krom fazlalığının böbrek fonksiyonlarıyla ilgili olumsuz etkiler yarattığı da ifade edilmektedir. Ancak krom fazlalığının zararları ile ilgili çalışmalar hala devam ettiği için net bir bilgi bulunmuyor.

Vücut için gerekli olan krom ihtiyacınızı takviye edici gıdalar ile destekleyebilirsiniz.  https://www.orzax.com.tr/ adresi üzerinden krom pikolinat ürününü inceleyerek eczanelerden temin edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
28°
açık
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@