banner877

banner919

banner921

Son Dakika
banner722

Kurşun: “Meme Kanserinde İlk ve En Önemli Adım Erken Teşhistir”

Meme Kanseri Farkındalık Ayı faaliyetleri kapsamında Karaman İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun, kanserle mücadele eden Fatma Elmas’ı evinde ziyaret etti.

SAĞLIK 20.10.2021, 09:00 20.10.2021, 09:04
98
Kurşun: “Meme Kanserinde İlk ve En Önemli Adım Erken Teşhistir”
banner762

Ekim ayı meme kanseri farkındalık etkinlikleri çerçevesinde, İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Enes Çakmakkaya ve Kanser Birimi çalışanı Ebe Tülin Tunç tarafından,  meme kanseri tanısı alıp, tedavi olan, Ağız Diş Sağlığı Merkezinde görevli Fatma Elmas evinde ziyaret edildi.

Gerçekleşen ziyarette kanser taramalarının gerekliliği ve erken teşhisin önemi vurgulandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun: “Sağlık Bakanlığımız bünyesinde hizmet veren pek çok sağlık kuruluşu tarafından, halkımızın kanser konusunda farkındalığını artırmak, kanser hakkında sağlık okuryazarlığını sağlamak ve davranış değişikliği oluşturmak amacıyla, halk eğitimleri ve toplum tabanlı kanser taramaları yapılmaktadır.

Bireyler kendi vücutları hakkında bilgi sahibi olmaya, olağan dışı bir değişikliğin fark edilmesi adına teşvik edilmeli ve erken teşhisin değeri hakkında bilgilendirilmelidir. Çünkü erken teşhis, tedavinin başarılı olması adına atılan ilk ve en önemli adımdır.

Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Meme kanseri ileri dönemlere gelene kadar belirti vermeyebilir. Meme kanserine erken dönemde tanı koymak, tedavide başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlendirilmesidir. Bizim bu konuda vatandaşlarımızdan ricamız; Geç kalmadan önlem almak amacıyla kanser taramalarını yaptırmalarıdır” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 09 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@