banner464

Lazer Epilasyon İçin Tam Zamanı

En etkili ve kalıcı tüylerden kurtulma yöntemi olarak bilinen lazer epilasyon için en uygun dönem sonbahar ve kış ayları. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hülya Sağlam, lazer epilasyon yaptırmadan önce mutlaka bilinmesi...

Lazer Epilasyon İçin Tam Zamanı

En etkili ve kalıcı tüylerden kurtulma yöntemi olarak bilinen lazer epilasyon için en uygun dönem sonbahar ve kış ayları. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hülya Sağlam, lazer epilasyon yaptırmadan önce mutlaka bilinmesi...

29 Ekim 2014 Çarşamba 11:43
89 Okunma
Lazer Epilasyon İçin Tam Zamanı
En etkili ve kalıcı tüylerden kurtulma yöntemi olarak bilinen lazer epilasyon için en uygun dönem sonbahar ve kış ayları. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hülya Sağlam, lazer epilasyon yaptırmadan önce mutlaka bilinmesi gereken önemli noktaları anlattı.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için günümüzde lazer epilasyon kadınların en çok tercih ettiği kalıcı epilasyon yöntemi olarak biliniyor. Özellikle yeni çıkan cihazlarla çok daha kısa sürede sonuç alınabiliyor ve en ince tüyler bile yok edilebiliyor. Erkeklerin de lazer epilasyona olan ilgisi her geçen gün artıyor.

HEKİM KONTROLÜNDE YAPILMALI

Lazer epilasyonun mutlaka uzman hekim kontrolünde yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Hülya Sağlam, lazer epilasyonu şöyle tanımladı:

“Lazer, genel anlamıyla tek dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık anlamına geliyor. Etkisini de şu şekilde gösteriyor; kıl köklerindeki melanin adı verdiğimiz renkli pigmenti tanıyarak, ısı enerjisine dönüşüyor ve kıl kökünü tahrip ediyor.”

TÜYLER 2-3 GÜNDE DÖKÜLÜYOR

Dr. Sağlam, lazer epilasyonun nasıl uygulandığını şu sözlerle açıkladı:

“Lazer epilasyon birkaç süreçten oluşuyor. Önce alan temizleniyor, ardından bu alandaki tüyler kısaltılarak lazerle taranıyor. Alanın genişliğine bağlı olarak tedavinin süresi birkaç dakikadan birkaç saate kadar çıkabiliyor. Tüyler de 2-3 gün içinde kendiliğinden dökülüyor.”

HAMİLELER YAPTIRMAMALI

Kıl oluşumu tamamlanmış ve uygulamaya engel teşkil edecek herhangi bir sağlık problemi olmayan herkes lazer epilasyon yaptırabileceğini kaydeden Dr. Sağlam, “Kızlarda 12-13 yaşından itibaren kıl oluşumu tamamlanmışsa uygulama yapılabilir. Beyaz renkli kıllar renk pigmenti içermediğinden lazer epilasyondan etkilenmeyecektir. Hamilelik döneminde ise sadece ilk üç ayda yaptırılmaması tavsiye eden uygulayıcılar olsa da kliniğimizde hamilelik süresince uygulama yapılması doğru bulunmadığından, hamilelik süreci içerisinde uygulama yapılmamaktadır” ifadelerini kullandı.

KAÇ SEANS UYGULANMALI

Sağlam, “Tedavi süreci kişinin cilt rengi, kıl rengi, kılın kalınlığı ve yoğunluğuna bağlı olmakla birlikte vücut bölgeleri için ortalama 4-6 seans, yüz bölgesi için ortalama 5-8 seans sürer. Kullanılan ilaçlar, hormon bozukluğu gibi özellikli durumlar bu süreci arttıracaktır” şeklinde konuştu.

YAN ETKİSİ YOK

Lazer epilasyonun herhangi bir kalıcı yan etkisi olmadığını belirten Sağlam, “Uygulama sonrasında bazı ciltlerde kızarma ve hafif kabarma olabilir, birkaç saat veya çok hassas ciltlerde birkaç gün içerisinde düzelecektir” dedi. Lazer epilasyonun uygulama yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre farklı sürede tamamlandığını aktaran Sağlam, “Büyük alanlar ortalama 1-2 saat sürebileceği gibi; bıyık, çene gibi küçük bölgeler 5 dakika gibi sürede tamamlanmaktadır” diye konuştu.

BATIK KILLAR İÇİN DE LAZER EPİLASYON

Batık kıllar için de en uygun yöntemin lazer epilasyon olduğunu anlatan Dr. Hülya Sağlam, “Kıllar ortadan kalktıkça batık sorunu düzelecek ve cilt pürüzsüz hale gelecektir” dedi. Dünya üzerinde milyonlarca kişinin istenmeyen kıllardan kurtulmak için lazer epilasyon tedavisi gördüğünü ifade eden Sağlam, uygulama yapılan bölgede tedavi sonunda ortalama yüzde 80 oranında kılın yok olmasının, epilasyonu başarılı kıldığını kaydetti.

Yorumlar