banner464

Mantar Hayatınızı Zehir Etmesin

Karaman Halk Sağlığı Müdürü Ali Rıza Altunsoy son zamanlarda yaşanan mantar zehirlenmelerinin artmasıyla vatandaşları zehirli mantarlara karşı uyardı.

Mantar Hayatınızı Zehir Etmesin

Karaman Halk Sağlığı Müdürü Ali Rıza Altunsoy son zamanlarda yaşanan mantar zehirlenmelerinin artmasıyla vatandaşları zehirli mantarlara karşı uyardı.

25 Ekim 2014 Cumartesi 12:05
321 Okunma
Mantar Hayatınızı Zehir Etmesin
Karaman Halk Sağlığı Müdürü Ali Rıza Altunsoy ‘’Son günlerde havaların yağışlı gitmesi ile birlikte doğada yabani mantarlar çıkmaktadır. Bu mantarların zehirli olup olmadığını anlamak mümkün değildir. Vatandaşlarımız mantar zehirlenmesi ilgili haberleri basından takip etmeleri halinde ölüm haberlerine de çok sık olarak rastlayacaklardır. Bu nedenle vatandaşlarımızı doğada yetişen mantarları tüketmemeleri konusunda çok dikkatli olmaya davet ediyorum. Vatandaşlarımızın sağlığı bizim için önemlidir bu nedenle aşağıda belirtilen önerilerimizin de dikkate alınmasını rica ediyorum’’ dedi.

Altunsoy Mantarlar konusunda çok dikkatli olunmasını dile getirerek ‘’Mantar zehirlenmesi doğal alanda yetişen yapısında zehirli maddeler bulunan mantarların tüketilmesiyle oluşan, ölümle de sonuçlanabilen ciddi bir zehirlenmedir. Mantar zehirlenmeleri özellikle yağışların arttığı ilkbahar ve sonbahar aylarında artmaktadır. Doğada yetişen onbinlerce mantar türü bulunmaktadır. Mantarların zehirli olup olmadıklarını şekline, rengine…vb. bakarak anlamak mümkün değildir. Sersemlik, uykuya meyil, bulantı, kusma, ateş, terleme, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarıklık, ağızda metalik tat, karın ağrısı, ishal mantar zehirlenmesinin ilk gözlenen belirtileridir. Daha sonra karaciğer, böbrek ve diğer organların işlev bozuklukları, koma ve ölüm de görülebilmektedir. Mantar tüketiminden sonra bu belirtilerden bir yada birkaçı görüldüyse en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Mantarın yoğurtla birlikte tüketilmesi, pişirilmesi, sirkeli yada tuzlu suda bekletilmesi/kaynatılması, taze, konserve yada kurutulmuş olması zehrinin yok edilmesi için yeterli değildir. Mantarın zehri hiçbir şekilde yok edilemez. Doğada kendiliğinden yetişen mantarların zehirli veya zehirsiz olduğunu bakarak anlamak mümkün değildir. Mantar yenecekse mutlaka kültür mantarları tercih edilmeli ve bol su ile iyice yıkanarak pişirdikten sonra tüketilmelidir. Satın alacağınız mantarın ambalajlı olmasına ve etiketinde üretim yeri, üretim izni, üretim tarihi gibi bilgilerin yer almasına dikkat edilmelidir’’ dedi.

 

                                                                          

 

Son Güncelleme: 25.10.2014 12:07
Yorumlar