banner464

Medikal Estetik Hekimleri Dernekleşti

Medikal estetik alanında çalışan hekimler bir araya gelerek Medikal Estetik Tıp Derneği (MESTDER)’i kurdu. Medikal Estetikte Türkiye’nin önemli bir açığına çözüm bulmak amacıyla kurulan dernek, mesleki standartların oluşmasını sağlamayı...

Medikal Estetik Hekimleri Dernekleşti

Medikal estetik alanında çalışan hekimler bir araya gelerek Medikal Estetik Tıp Derneği (MESTDER)’i kurdu. Medikal Estetikte Türkiye’nin önemli bir açığına çözüm bulmak amacıyla kurulan dernek, mesleki standartların oluşmasını sağlamayı...

26 Ekim 2014 Pazar 10:20
103 Okunma
Medikal Estetik Hekimleri Dernekleşti
Medikal estetik alanında çalışan hekimler bir araya gelerek Medikal Estetik Tıp Derneği (MESTDER)’i kurdu. Medikal Estetikte Türkiye’nin önemli bir açığına çözüm bulmak amacıyla kurulan dernek, mesleki standartların oluşmasını sağlamayı hedefliyor.

MESTDER Başkanı Dr. Devrim Gürsoy, derneğin kuruluşu dolayısıyla yaptığı açıklamada, medikal estetiğin cerrahi olmayan ve bir cilt hastalığı sınıfına girmeyen, estetik güzellik amacıyla bu alanda eğitim almış ve yetkilendirilmiş tıp doktoru tarafından uygulanan işlemleri kapsadığını hatırlattı.

Dr. Gürsoy, bu kavramın sağlık ve estetikte dünyaya ayak uydurmak amacıyla Türkiye’de 2003 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından ele alınmış ve uygulama alanları, eğitim, yetki ve sorumlulukları bir yönetmelikle belirtildiğini ifade etti.

Tıp doktoru olup Sağlık Bakanlığı’nın yönetmelikleri doğrultusunda eğitimlerini almış ve sınavlarda başarı göstermiş hekimlere Medikal Estetik Uygulama Sertifikası verilerek bu alanda çalışma hak ve yetkisi verildiğini kaydeden MESTDER Başkanı Dr. Devrim Gürsoy şöyle konuştu:

“Bu süreçte, sektörel olarak yaşanan sıkıntılar, estetik amaçlı sağlık kapsamının sürekli gelişmesi, tıbbın her alanını ilgilendiren bu gelişmelerin farklı tıp disiplinlerini içine alarak büyümesi ve bu büyümeye ayak uydurma gerekliliği biz Medikal Estetik hekimlerinin bir çatı altında buluşması gerekliliği fikrini ortaya çıkarmıştır.”

Derneğin misyonu ile ilgili bilgi veren Başkan Vekili Dr. Mevlüt Dağ da, medikal estetik alanında dünyada hızla ortaya çıkan yenilikleri Türkiye’de Medikal Estetik hekimleri ile paylaşmayı hedeflediklerine işaret etti.

Dr. Dağ, ileri teknoloji ürünü tıbbi estetik cihazların tedavi yaklaşımlarına eklenmesini sağlamayı başarmak istediklerini söyleyerek, dünyadaki Medikal Estetik kuruluşlarıyla Türk hekimlerini buluşturmak, bilgi paylaşımlarında bulunmanın yanı sıra uluslararası kongre ve seminerler düzenleyeceklerini bildirdi.

MESTDER Başkan Vekili Dr. Mevlüt Dağ, dernek misyonu çerçevesindeki hedeflerini şu şekilde sıraladı:

"Medikal estetiği ilgilendiren farklı tıp alanları ile birliktelikler yapmak ve paylaşımlarda bulunmak

- Mesleki standartların oluşmasını sağlamak ve iç denetim mekanizmalarını oluşturarak standartların korunmasını sağlamak, Sağlık Bakanlığı’nın bu alandaki çalışmalarına katkı sağlamak ya da yönetmelik içeriğinde gerektiğinde yapılacak düzenlemeler ile ilgili dünyadaki modelleri araştırıp bilimsel verilerin ışığı altında önerilerde bulunmak, Medikal estetik alanında çalışan hekimlerin sektörel sorunlarının çözümüne katkı sağlamak."

MESTDER Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor :

Başkan Prof.Dr. İbrahim Devrim Gürsoy (Farmakoloji Uzmanı Medikal Estetik Hekim)

Başkan vekili Dr.Mevlüt Dağ (Medikal Estetik Hekim), Prof.Dr.Filiz Akbıyık (Biyokimya Uzmanı Medikal Estetik Hekim), Muhasip üye Dr.Serkan Öztürk (Medikal Estetik Hekim), Dr.Yasemin Savaş (Medikal Estetik Hekim), Dr.Ayşegül Girgin (Medikal Estetik Hekim), Dr.Osman Baş (Medikal Estetik Hekim)

Yorumlar