banner464

Ölümcül Hastalık Sanıldığı Kadar Kolay Bulaşmıyor

İlk defa 1981 yılında ABD’de eşcinsel erkeklerde ve Haiti’den gelen göçmenlerde rastlanmaya başlanan AİDS (HIV Virüslü) hasta sayısının ülkemizde giderek artış gözlendiği ve 2013 yılı verilerine göre 6 bin 802’ye ulaştığı bildirildi....

Ölümcül Hastalık Sanıldığı Kadar Kolay Bulaşmıyor

İlk defa 1981 yılında ABD’de eşcinsel erkeklerde ve Haiti’den gelen göçmenlerde rastlanmaya başlanan AİDS (HIV Virüslü) hasta sayısının ülkemizde giderek artış gözlendiği ve 2013 yılı verilerine göre 6 bin 802’ye ulaştığı bildirildi....

22 Kasım 2014 Cumartesi 09:34
120 Okunma
Ölümcül Hastalık Sanıldığı Kadar Kolay Bulaşmıyor
İlk defa 1981 yılında ABD’de eşcinsel erkeklerde ve Haiti’den gelen göçmenlerde rastlanmaya başlanan AİDS (HIV Virüslü) hasta sayısının ülkemizde giderek artış gözlendiği ve 2013 yılı verilerine göre 6 bin 802’ye ulaştığı bildirildi. Ülkemizde ilk defa 1985 yılında rastlanan ve sıklıkla 20-49 yaş arasında görülen HIV/AIDS hastalarının 4901 ’inin erkek olduğu kaydedildi.

VİRÜSÜN TEDAVİSİ VE AŞISI YOK

Erkeklerde yüzde 70 oranında rastlanan HIV enfeksiyonun sadece erişkinleri değil, bebek, çocuk, genç, yaşlı demeden herkesi hedef seçebildiğini belirten Özel Medline Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Kılçık, henüz virüsün vücuttan atılmasını sağlayabilecek tedavi ve aşısının bulunamadığı kaydetti.

ÖLÜMLER AZALDI

Son yıllarda geliştirilen yöntemlerle hastalıktan ölüm hadisesinin hemen hemen ortadan kalkıp, yaşam boyu ilaç kullanımını gerektiren bir tür kronik hastalığa dönüştüğünü vurgulayan Dr.Arzu Kılçık, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) her yıl 1 Aralık için bir slogan belirlediğini ve toplumu bilgilendirmeye yönelik faaliyetler yaptığını hatırlattı.

HIV’İN BULAŞMA YOLLARI

Dr. Arzu Kılçık, hastalığının, en sık korunmasız yapılan heteroseksüel cinsel temas ile, ikinci sıklıkta damar içi madde kullananların ortak paylaştığı enjektör ile, üçüncü sıklıkta ise korunmasız yapılan homoseksüel cinsel temasla bulaştığını söyledi.

Ülkemizde kan yoluyla bulaşmanın önüne geçmek için, 1987 yılından beri tüm kan ve kan ürünlerinin antikor testi yapıldıktan sonra hastaya verildiğini belirten Dr.Kılçık, HIV’in gebelik süresince, doğum sırasında ve emzirme ile bebeğe geçebildiğini, bu olasılığın ise yüzde 20-30 olduğunu bildirdi.

SARILMAKLA, AYNI BARDAĞI KULLANMAKLA BULAŞMIYOR

HIV birçok vücut sıvısında bulunmasına rağmen yoğun olarak bulunduğu kan, kadın ve erkeğin cinsel salgıları ile bulaşabildiğini ifade eden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr.Kılçık,” Hastalık, dokunmak, el sıkışmak, sarılmak, aynı yerde oturmak, aynı saunayı, havuzu, banyoyu, tuvaleti paylaşmak, aynı tabağı, bardağı, çatalı, kaşığı kullanmak, aynı giysileri giymek, telefon kulaklığı, gözyaşı, ter, tükürük, sivrisinek, böcek, arı sokması ile bulaşmamaktadır” dedi.

YÜKSEK ATEŞ, HALSİZLİK, KİLO KAYBI

Hastalarda ilk kez doktora başvurmalarına neden olan belirtilerin, halsizlik, baş ağrısı, vücut ağırlığının %10’undan fazla kilo kaybı , nedeni bulunamayan ateş, bir aydan daha uzun süren ve tedavi edilemeyen ishal olduğunu belirten Dr.Arzu Kılçık, “Deride pullanmalar, ağızda mantar enfeksiyonları en sık karşılaşılan belirti ve bulgulardır.” diye konuştu.

Yaygın kullanımında HIV ile ilgili tüm hastalıklar genel olarak AIDS adı ile anıldığını, aslında virüs vücuda alındıktan sonra geçirilen tüm dönemler HIV enfeksiyonu, bunun son basamağının AIDS dönemi olduğunu söyleyen Dr.Kılçık, günümüzde tedavilerle AIDS’ten ölüm oranlarının azaltılması ve yaşam kalitesinin arttırılmasının mümkün olduğunu kaydetti.

KORUNMA YÖNTEMLERİ

Dr. Arzu Kılçık, henüz virüsün vücuttan atılmasını sağlayabilecek tedavisi olmayan hastalıktan korunma yöntemleri arasında tek eşlilik, cinsel temasta prezervatif kullanımı, kan yoluyla bulaşmayı engellemek için alınacak tedbirler ve sağlık personelinin hastalara müdahale sırasında çıplak elle temastan kaçınması gibi önlemlerin sayılabileceğini söyledi.

Yorumlar