banner464

Op.dr. Yılmaz: "kulaklara Hassas Davranılmalı"

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nde görevli Op.Dr. Hasan Yılmaz, kulak ağrısının gerektiği gibi tedavi edilebilmesi için mutlaka bir doktora başvurmak gerektiğini belirtti.Kulak ağrısının en sık görülen nedeninin...

Op.dr. Yılmaz: "kulaklara Hassas Davranılmalı"

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nde görevli Op.Dr. Hasan Yılmaz, kulak ağrısının gerektiği gibi tedavi edilebilmesi için mutlaka bir doktora başvurmak gerektiğini belirtti.Kulak ağrısının en sık görülen nedeninin...

20 Ekim 2014 Pazartesi 12:54
27 Okunma
Op.dr. Yılmaz:
Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nde görevli Op.Dr. Hasan Yılmaz, kulak ağrısının gerektiği gibi tedavi edilebilmesi için mutlaka bir doktora başvurmak gerektiğini belirtti.

Kulak ağrısının en sık görülen nedeninin enfeksiyon olduğunu belirten Op.Dr. Hasan Yılmaz, “Orta kulak enfeksiyonları, kulak zarının hemen arkasındaki orta kulağı geniz bölgesine bağlayan östaki borusunun tıkanması sonucu ortaya çıkar” dedi.

ÇOCUKLARDA DAHA YAYGIN

Sigara dumanı, sinüzit, soğuk algınlığı, kalıtım ve alerji gibi faktörlerin tıkanıklığa yol açabilen sebepler olduğuna dikkat çeken Op.Dr. Hasan Yılmaz, “Çocuklarda orta kulak enfeksiyonu yetişkinlere oranla daha yaygındır. Çünkü çocukların kulaklarındaki östaki borusu daha kısa ve yataydır” diye konuştu.

YANLIŞ EMZİRMEYE DİKKAT

Bebeklik döneminde yanlış emzirme ve beslemenin de sık kulak enfeksiyonuna neden olabildiğini belirten Op.Dr. Hasan Yılmaz, şöyle konuştu: “Bunu önlemek için bebek emzirilirken veya beslenirken başının yukarıda olmasına dikkat edilmelidir. Dış kulak enfeksiyonunda kulak kepçesine ön veya alttan yapılan basıda genellikle şiddetli ağrı olur ve çoğunlukla bu kirli suda yüzmenin bir sonucudur. Kulakta oluşmamasına rağmen sinüs, diş ve boğaz enfeksiyonları da kulak ağrısına yol açan diğer enfeksiyonlar arasındadır.”

ALERJİLER KULAK AĞRISI NEDENİ

Op.Dr. Hasan Yılmaz, saman nezlesi, toz, polen ve hayvan alerjilerinin de kulak ağrısına yol açabildiğini, bu tip alerjilerde burunda tıkanıklık ve akıntı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bir ucu genize açılan östaki borusunun tıkanması sonucu ağrı, kulakta dolgunluk ve basınç hissi görülebilir. Dış kulaktaki, alerjik egzamalar kulak cildinde çatlaklara ve kolay dış kulak yolu enfeksiyonuna yakalanmaya neden olabilir.”

BASINÇ FARKLILIĞI AĞRIYA YOL AÇIYOR

Uçak seyahatlerinde veya dalış esnasında aniden ortaya çıkan şiddetli kulak ağrılarının görülebildiğine dikkat çeken Op.Dr. Hasan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bu durum ani basınç farklılığı sonucu kulak zarına uygulanan basınçtan ortaya çıkar. Sebebi; kulağın, orta kulak ile dış kulak arasındaki basınç farkını dengeleyememesidir. Bu basınç farkı kulak ağrısına hatta kulak zarının zedelenmesine bile neden olabilir."

“KULAK KİRİNİ KENDİNİZ TEMİZLEMEYİN

Kulak ağrısının sebebinin kulağa sokulan yabancı cisimler de olabildiğini kaydeden Op. Dr. Hasan Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

”Kulağı temizlemek için kullandığımız kulak çöpleri kullanılmamalı sadece dışa gelmiş olan kirler temizlenmelidir. Ayrıca, kulağa alınan güçlü bir darbe ya da silah sesi gibi yüksek bir ses de kulak zarına zarar verebilir. Kulak zarı genellikle iki ay içerisinde kendi kendini iyileştirir. Sert kulak kirleri kulak zarına veya dış kulak yoluna bası yaparak kulak ağrısına neden olabilir. Kulak kirlerini kendiniz temizlemeye kalkmayın, kiri daha ileri iterek kulak zarına zarar verebilirsiniz. Doktorunuz bunu mikroskop veya ışık altında basit bir işlemle temizleyecektir.”

KULAK AĞRISINI DİNDİRMEK İÇİN ÖNERİLER

Kulak ağrısının gerektiği gibi tedavi edilebilmesi için öncelikle mutlaka bir doktora başvurmak gerektiğini vurgulayan Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nde görevli Op. Dr. Hasan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

”Ağrının kaynağına bağlı olarak tedavi yöntemi değişiklik gösterecektir. Ağrıyı dindirmek için evde alabileceğiniz birkaç önlem iyileşme sürecinde sizi rahatlatabilir. Ağır aktivitelerden kaçının ve bol bol dinlenin.Sigara ve sigara dumanından uzak durun. Kulağınızı rüzgardan korumak için dışarı çıkarken ve klima yanında kulaklarınızı şapka veya şal ile örtün. Kulağınıza kulak temizleme çubuğu da dahil olmak üzere hiçbir şey sokmayın. Yüzme, duş veya banyo sırasında kulağınıza su kaçırmamaya özen gösterin. Bir doktor önermediği sürece kendi kendinize kulak damlası kullanmayın.Odanızı havalandırarak içeride temiz hava olmasına özen gösterin. Tıbbi bir engeliniz yoksa bol sıvı tüketin. Günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin.”

Yorumlar