banner464

(özel Haber) Radyo Programı Hayatını Kurtardı

Konya’da, aracında seyir halindeyken organ naklinin anlatıldığı radyo programına rastlayan İsmail Mumcu, programın konuğu doktoru İzmir’de bularak ‘yapacak bir şey yok’ denilen 67 yaşındaki babasını tedavi ettirdi.İzmir Üniversitesi...

(özel Haber) Radyo Programı Hayatını Kurtardı

Konya’da, aracında seyir halindeyken organ naklinin anlatıldığı radyo programına rastlayan İsmail Mumcu, programın konuğu doktoru İzmir’de bularak ‘yapacak bir şey yok’ denilen 67 yaşındaki babasını tedavi ettirdi.İzmir Üniversitesi...

14 Kasım 2014 Cuma 11:02
82 Okunma
(özel Haber) Radyo Programı Hayatını Kurtardı
Konya’da, aracında seyir halindeyken organ naklinin anlatıldığı radyo programına rastlayan İsmail Mumcu, programın konuğu doktoru İzmir’de bularak ‘yapacak bir şey yok’ denilen 67 yaşındaki babasını tedavi ettirdi.

İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicalpark Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ünal Aydın’ın TRT Radyo’da Cumhur Özmakineciler tarafından sunulan Sesli Rehber isimli programda organ naklini anlatması, Konya’da bir hastanın hayatını kurtardı. Aracında seyir halindeyken radyo programına rastlayan İsmail Mumcu, programın konusunun organ nakli olduğunu anlayınca dikkat kesildi. Hepatit C olan ve rahatsızlığı siroza çevrilen babasının organ nakli ile kurtulabileceğini ilk kez radyo programını dinlerken öğrenen Mumcu, babası için İzmir’de görev yapan Ünal Aydın’ı bulmaya karar verdi. İzmir’e gelerek merkezin organ nakli listesine giren baba Süleyman Mumcu’ya, listeye girdikten bir ay sonra karaciğer nakli yapıldı.

“YAPACAK BİR ŞEY YOK DENİLMİŞTİ”

Radyo programının bir işaret olduğunu söyleyen İsmail Mumcu, yaşadığı hikayeyi şöyle anlattı: “Hocamı radyoda sonuna kadar dinledim. Adresi alarak hastaneye geldik. Diğer hastaneler ‘yapacak bir şey yok’ demişti. Ünal Hoca programda, bir oğulun babasına karaciğerini verdiğini ve 20 gün içerisinde iyileştiğini anlatıyordu. Orada bir ışık geldi. Daha önce babamın nakille kurtulabileceğini bilmiyordum. Hastaneyi ve hocayı bulmaya karar verdim. Listeye girdik. Sıranın gelmesi konusunda hiç umudum yoktu ama 15 gün içerisinde sıra geldi. İlk organ uygun çıkmadı. 15 gün daha bekledik bir organ daha bulundu. Şuan babam nakil oldu ve kendine geldi. Babam da artık ümidi kesmişti. ‘Nakil olacak’ diye haber geldiğinde babam, ‘oğlum bu kadar koşturup durma. Yeter artık. Allah bana bu ömrü biçmiş’ demişti.”

“MEDYANIN BÜYÜK ETKİSİ VAR”

Operasyonu gerçekleştiren İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicalpark Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ünal Aydın da Türkiye’de organ beklemenin çok zor olduğunu, pek çok hastanın aylarca, yıllarca organ beklediğini söyledi. İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi’nin çok yeni olduğu için listelerinde az hasta olduğunu belirten Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Süleyman Beyi bir ay önce listeye eklemiştik. Dün ameliyattan çıktı. Radyo programından bulmuşlar. Medyanın insanların sağlığına kavuşmasında hem de organ bağışının artması konusunda büyük etkisi var. Medya bu tür mutluluk hikayelerine daha fazla aracı olmalı.”

Ameliyatı başarıyla gerçekleştirilen 67 yaşındaki Süleyman Mumcu da “Rahat rahat yürüyorum. Çok iyiyim. Dün ameliyat oldum, bugün denize gideceğim” diye konuştu.

Yorumlar