banner464

Sağlık Bakanlığı, Ebola Virüs Hastalığı Bilim Kurulu Kararlarını Açıkladı

Sağlık Bakanlığı, Ebola Virüs Hastalığı bilim kurulu kararlarını açıkladı.Bakanlıktan yapılan açıklamada, Hatay ilinde MERS virüsü taşıdığı tespit edilen bir vatandaşın hayatını kaybettiği ve hasta ile temaslı tüm kişilerin...

Sağlık Bakanlığı, Ebola Virüs Hastalığı Bilim Kurulu Kararlarını Açıkladı

Sağlık Bakanlığı, Ebola Virüs Hastalığı bilim kurulu kararlarını açıkladı.Bakanlıktan yapılan açıklamada, Hatay ilinde MERS virüsü taşıdığı tespit edilen bir vatandaşın hayatını kaybettiği ve hasta ile temaslı tüm kişilerin...

20 Ekim 2014 Pazartesi 18:25
51 Okunma
Sağlık Bakanlığı, Ebola Virüs Hastalığı Bilim Kurulu Kararlarını Açıkladı
Sağlık Bakanlığı, Ebola Virüs Hastalığı bilim kurulu kararlarını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Hatay ilinde MERS virüsü taşıdığı tespit edilen bir vatandaşın hayatını kaybettiği ve hasta ile temaslı tüm kişilerin tespit edilerek gerekli önlemlerin alınacağı daha önceki açıklamada belirtildiği kaydedilerek şöyle denildi:

“Bu çerçevede Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından hastanın tüm temaslıları belirlenmiştir.

8 kişi olan ev halkı temaslıları konu hakkında bilgilendirilmiş ve takip altına alınmıştır. Mers-Cov yönünden henüz şüpheli bir durum tespit edilmemiştir.

Hasta ile temas eden sağlık personelleri ile iletişime geçilmiş ve sağlık personelinin 14 gün süreyle takip altında tutulması kararı alınmıştır.

“MERS-CoV tanısı alan hasta” ile aynı uçakta yolculuk eden 91 kişinin olduğu tespit edilmiştir. Bu kişilerden 41’inin yabancı uyruklu (2 Filistinli, 2 Suudi Arabistanlı ve 37’si Suriyeli), 50’sinin Türk vatandaşı olduğu belirlenmiştir.

Türk Vatandaşlarının kimlik bilgileri belirlenmiş, farklı illerde kayıtlı olan temaslıların takibi için ilgili illerin Halk Sağlığı Müdürlükleri bilgilendirilmiştir.

Hatay ili nüfusuna kayıtlı kişilerin tamamı ile ilgili olarak tüm Toplum Sağlığı Merkezleri ve bağlı bulundukları Aile Hekimleri bilgilendirilmiştir. Tüm temaslılardan geri bildirim alınmış ve Mers-Cov ile ilgili herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Ayrıca, Diyarbakır’da hac dönüşü rahatsızlanarak MERS ön tanısı ile hastanede tedavi altına alınan bir kadın vatandaşımızın yapılan ileri tetkiklerinde MERS virüsüne rastlanmamıştır.”

EBOLA VİRUS HASTALIĞI (EVH) BİLİM KURULU ÇALIŞMALARI

Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda toplanan “Ebola ve MERS-Cov”Bilim Kurulu durum değerlendirmesi yaptığı belirtilerek alınan kararlar şöyle açıklandı:

EVH salgını Bakanlığımız tarafından başından beri takip edilmiştir. Bu toplantıda alınan kararlar gereğince;

- Hastalığın görüldüğü bölgeye gidecek olan vatandaşlarımız hastalık hakkında bilgilendirilmiş, hastalığın görüldüğü bölgeden dönen vatandaşlarımıza ise 3 haftaya kadar hastalık belirtilerinin çıkabileceği konusunda uyarı yapılmıştır.

- Ülke genelinde hizmet veren sağlık kuruluşlarına, sağlık personeline yönelik uyarıcı bilgileri içeren bir bilgi notunun hazırlanarak gönderilmiştir.

- Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK) web sitesinde konuyla ilgili bilgi notu ve ilgili linkleri yayımlamıştır.

- 22 Ağustos tarihinde Sağlık Bakanlığı bünyesinde ve 5 Eylül tarihinde de kurum dışı ilgili sektörler ile toplantılar gerçekleştirilmiş ve yapılan hazırlıklar gözden geçirilmiştir.

- Ayrıca 17-18 Ekim 2014 tarihlerinde Bilim Kurulu tekrar toplanarak mevcut durum ve hazırlıklılık konusunda değerlendirme yaparak sağlık personeline yönelik eğitim materyalleri hazırlamıştır. Tüm Referans Hastaneler için EVH Hazırlık Kontrol Listesi hazırlanarak Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından hastanelere gönderilmiştir.

- 20.10.2014 (bugün) tarihinde de Bilim Kurulu dünyadaki mevcut gelişmeler ışığında EVH Vaka Yönetimi ve Eylem Planını güncellemektedir.”

MERS-COV KONUSUNDA BİLİM KURULU ÇALIŞMALARI

MERS-CoV salgınının Bakanlık tarafından başından beri takip edildiği vurgulanarak şunlar kaydedildi:

“2014 yılında Hacca giden kişilerin isim ve gidiş-dönüş tarihleri Diyanet İşleri Başkanlığından ve TURSAB’dan istenmiş olup dönüş tarihlerinden itibaren Aile Hekimleri tarafından takipleri sağlanması için aile hekimlerinin sistemlerine eklenmiştir.

2014 yılında Umreve Hac ziyaretinde bulunan vatandaşlarımızın dönüşlerinden sonraki 14 gün boyunca Aile Hekimleri tarafından hastalık yönünden takibi yapılmaktadır. Hacıdan dönen vatandaşlarımızın da aile hekimleri tarfından 14 gün boyunca takipleri başlamıştır.

Bugüne kadar yapılan Bilim Kurulu toplantılarında; hastalık tanı ve tedavi rehberi hazırlanmış, sağlık personelinin hastaya müdahale etmeden önce alacağı kişisel korunma önlemleri belirlenmiş, hastanın hastanede takip edileceği odanın özellikleri ve hastane ortam ve çevre temizliğinin nasıl yapılacağı belirlenmiş ve kararların duyurulması sağlanmıştır.”

Yorumlar