banner464

Sanko Üniversitesi’nde Halka Açık Konferans

SANKO Üniversitesi tarafından, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi toplantı salonunda “Mevsimsel Enfeksiyon Hastalıkları ve MERS” konulu bir konferans düzenledi.Sanko Üniversitesi öğretim üyelerinin konuşmacı olarak katıldığı konferansta;...

Sanko Üniversitesi’nde Halka Açık Konferans

SANKO Üniversitesi tarafından, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi toplantı salonunda “Mevsimsel Enfeksiyon Hastalıkları ve MERS” konulu bir konferans düzenledi.Sanko Üniversitesi öğretim üyelerinin konuşmacı olarak katıldığı konferansta;...

22 Kasım 2014 Cumartesi 13:49
99 Okunma
Sanko Üniversitesi’nde Halka Açık Konferans
SANKO Üniversitesi tarafından, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi toplantı salonunda “Mevsimsel Enfeksiyon Hastalıkları ve MERS” konulu bir konferans düzenledi.

Sanko Üniversitesi öğretim üyelerinin konuşmacı olarak katıldığı konferansta; "grip, nezle, sinüzit, otit, faranjit, laranjit, pnömoni (zatürre), MERS hastalıklarının etkenleri, tanı koyma yöntemleri, klinik seyirleri, tedavi ve korunma yolları" konusunda bilgi verildi.

Konuşmacılar, kış aylarında nezle, soğuk algınlığı, grip, farenjit, larenjit, sinüzit, orta kulak iltihabı ve pnömoni gibi solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığında da artış görüldüğüne, bu enfeksiyonların özellikle çocukları, yaşlı kişileri, hamileleri, kronik akciğer ve kalp hastalığı olan kişileri kanser tedavisi nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflayan hastaları daha ciddi şekilde etkilediğine dikkat çekti.

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Can Polat Eyigün, konuşmasında bu mevsimde sık görülen bademcik iltihabı, sinüzit, grip gibi enfeksiyon hastalıklarının belirti ve bulguları konularına değindi.

Bilhassa nezle ve grip ayrımının çok iyi yapılması gerektiğini anımsatan Prof. Dr. Eyigün, “Grip ciddi ve ölümcül olabilir” dedi.

Prof. Dr. Eyigün imkanı olan herkesin her sene grip aşısı yaptırması gerektiğini; özellikle 65 yaş üzerindeki bireylerin KOAH, şeker hastalığı olanların bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerin mutlaka aşı yaptırmaları gerektiğinin altını çizdi.

Nezle, grip gibi viral hastalıklarda antibiyotiklerin yararsız ve gereksiz olduğunu anımsatan Prof. Dr. Eyigün, “Aksine antibiyotikler zararlı da olabilmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşen Bayram ise, “Kış mevsiminde havaların soğuması, kapalı ve kalabalık ortamlarda geçirilen zamanın artması ile birlikte enfeksiyon etkenlerinin bilhassa virüslerin insanlara bulaşmasına uygun koşullar oluşturmaktadır” diyerek daha dikkatli olunması gerektiğine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Bayram, “Virüs ve bakteriler ile oluşan bu enfeksiyonlar son derece bulaşıcı, yaşam kalitesini düşüren ve hastalığa yakalanan bireyleri uzun süre iş ve okuldan alıkoyan önemli sağlık sorunları arasındadır” diye konuştu.

“Virüs-bakteri” ayrımının hekimlerce mutlaka yapılması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Bayram, tedavi planlamasının buna göre yapılması gerektiğini belirtti.

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nevhiz Gündoğdu da konuşmasında alt solunum yolları enfeksiyonları bronşit-bronşiolid, pnömoni (zatüre) ve MERS hakkında bilgi sundu.

Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu, çok ölümcül olabilen bu hastalıklara karşı halkın daha duyarlı ve dikkatli olmasının öneminden bahsederek, “Sağlık kuruluşlarına zamanında başvurmak çok önemlidir. Hele de bu kadar ciddi sonuçları olan hastalıklarda sağlık kuruluşlarına zamanında başvurabilmek daha da önem kazanmaktadır” uyarısını yaptı.

Konferansta sunumların ardından, konuşmacılar katılımcıların sorularını yanıtladı.

Yorumlar