banner464

Şifa Veren Eller Sizlerden Kendilerini Anlayan Yürekler İstiyor

Karaman’da, görev Şehidi Op. Dr. Kamil Furtun’u anmak, sağlıkta yaşanan şiddeti protesto etmek için, tüm sağlık yöneticileri ve çalışanları bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Şifa Veren Eller Sizlerden Kendilerini Anlayan Yürekler İstiyor

Karaman’da, görev Şehidi Op. Dr. Kamil Furtun’u anmak, sağlıkta yaşanan şiddeti protesto etmek için, tüm sağlık yöneticileri ve çalışanları bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

01 Haziran 2015 Pazartesi 12:07
1105 Okunma
Şifa Veren Eller Sizlerden Kendilerini Anlayan Yürekler İstiyor
İki gün önce menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybeden, Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde, Göğüs Cerrahisi Uzmanı olarak görev yapmakta olan Op. Dr. Kamil Furtun için Karaman Devlet Hastanesi önünde anma töreni düzenlendi.

Törene, Kamu Hastaneleri Birliği Karaman Genel Sekreteri Dr. Ayhan Erenoğlu, Sağlık Müdürü Dr. Ali Rıza Altunsoy, Devlet Hastanesi Başhekimi Opr.Dr. Orhan Fesçekoğlu ile çok sayıda idareci ve sağlık çalışanlarının yanında sağlıkla ilgili sendika yetkilileri katıldı.

Genel Sekreter Dr. Ayhan Erenoğlu insanlık dışı işlenen cinayetle hayatına son verilen Op. Dr. Kamil Furtun için büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Sağlık çalışanlarının halkımızın birer ferdi olarak daima halkımızın yanında olduklarını, bugünde bundan sonra da sağlık hizmeti sunulan tüm bireylere gene aynı hassasiyetin gösterileceğini vurguladı.

Dr. Erenoğlu “ ancak şu da unutulmamalıdır ki; acımız büyük ve bu acımızı halkımızla paylaşmak istiyoruz.  Bizler sağlık hizmeti sunarken bir evlat, bir anne, bir baba olarak sizlere yardımcı oluyoruz. Ama maalesef bazı kesimler bizleri bir robot olarak görmekte, insani ihtiyaçlarımız yok sayılmaktadır. Bugün sağlık Bakanlığımızın direktifiyle tüm yurt genelinde “sağlıkta şiddeti” kınamak için saat 09.00 ve 09.15 arasında acil sağlık hizmetleri dışında sağlık hizmeti sunmaya ara veriyoruz. Değerli halkımızın yanımızda olduklarını, bizi anladıklarını biliyoruz. Ve gereken desteği verdikleri içinde teşekkür ediyoruz.” Şeklinde konuştu. 

Sağlık Müdürü Dr. Ali Rıza Altunsoy’da sağlık çalışanlarının daima özveriyle, canla başla, gece gündüz sağlık hizmeti sunma gayreti içinde olduklarını, ancak buna rağmen hala sağlık çalışanlarına karşı şiddetin devam ettiğini dile getirdi.  Sağlıkta yaşanan her türlü şiddete karşı olduklarını, kınadıklarını söyleyerek Samsun’da hayatını kaybeden doktora Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileklerini sundu.    

Karaman Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Orhan Fesçekoğlu’da Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan basın açıklamasını çalışanların ve halkın önünde sesli okudu.

Basın açıklamasının ardından merhum Op. Dr. Kamil FURTUN için dua okundu.

Kamuoyu ile paylaşılan Basın Açıklaması şöyle:

 

KAMUOYUNA DUYURULUR

Ülkemizin güçlü yarınlara daha sağlıklı bir toplum temelinde ulaşabilmesi adına, hekiminden ebe ve hemşiresine, eczacısından teknisyenine ve memuruna yaklaşık 700 bin kişilik çalışanıyla sizlerin sağlığı için emek veren büyük bir ailenin mensuplarıyız.

Sunduğumuz hizmetin hakkaniyeti, niteliği ve her şeyden önce sürdürülebilirliği için bu açıklamayı temsil ettiğimiz sağlık camiası adına medyamız aracılığıyla sizlerin takdirine sunuyoruz. 

Son günlerde manidar bir şekilde gündem oluşturan ve maalesef değerli meslektaşımız Op. Dr. Kamil Furtun’un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılardan, “Sağlık ve Şiddet” kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından evlatlarınız olarak derin bir endişe ve üzüntü duymaktayız.

Bizlere güvendiniz, okuttunuz, büyüttünüz ve sağlığınızı emanet ettiniz. Bizler de bu emanete en iyi şekilde sahip çıkabilmek, sizlerin güvenini ve emeğini boşa çıkarmamak adına gece gündüz demeden çalışıyor,  ter döküyoruz. Sizlere geçmiş yıllarla mukayese edilemeyecek nitelikte, gelişen tıp teknolojilerinin en iyi ürünleriyle donatılmış sağlık tesislerimizde hizmet vermekteyiz.

Ülkemizi sağlık alanında çağ atlatan ve dünyada zirve yarışına taşıyan bu büyük başarı, sizlerin desteği olmadan hizmet sunumunda tek başına yeterli olamayacaktır.

Şifa sunan ellerin sahipleri, her gün yastığa başını koyarken sağlığınız için aldığı kararları şöyle bir gözden geçirip, vicdanını rahatlatmadan gözlerini kapayamıyor, bundan emin olunuz. Ne var ki, üst üste yaşanan olaylar sizlerin evlatları olan sağlık çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu neredeyse tükenme noktasına getirmiş durumdadır. 

Biz sizlerin sayesinde varız, sizlerin duaları ve desteğiyle ayaktayız. Mesleğimizi icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşımıza çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebiliriz. Unutmayalım ki, insan hayatını hiçe sayacak kadar vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesi beklenemez. Bu nedenledir ki;

Şifa veren eller sizlerden kendilerini anlayan yürekler istiyor…

Ve 1 Haziran 2015 Pazartesi sabahı saat 09.00 – 09.15 saatleri arasında hastanelerimizden yükselen sese kulak vermeye çağırıyor. 

Şiddeti ve vahşeti reva gören canavarlar kadar, yaşanan şiddet olayları üzerinden hesap yapıp, insani duyguları istismar edenlere karşı da tüm halkımızı ve sağlık çalışanlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz. 

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur. 

Son Güncelleme: 02.06.2015 12:37
Yorumlar