banner464

Sigaranın Anne Karnındaki Bebeğe Olumsuz Etkileri

Karaman Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ali Rıza Altunsoy Sigaranın Anne Karnındaki Bebeğe Olumsuz etkilerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Sigaranın Anne Karnındaki Bebeğe Olumsuz Etkileri

Karaman Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ali Rıza Altunsoy Sigaranın Anne Karnındaki Bebeğe Olumsuz etkilerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

14 Ekim 2014 Salı 13:31
643 Okunma
Sigaranın Anne Karnındaki Bebeğe Olumsuz Etkileri
Karaman Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ali Rıza Altunsoy sigaranın bebek sağlığı açısından son derece zararlı olduğunu dile getirerek ‘’Sigaranın içinde bulunan maddelerden olan nikotin ve karbon monoksit bebek sağlığı açısından son derece zararlıdır. Bebek plasenta ve kordon aracılığıyla beslenmektedir. Sigara içen gebelerde, bebeğe yeterli miktarda oksijen taşınamadığından dolayı bebekler yeterince beslenememekte ve gelişememektedir. Oksijen bebeklerin büyümesini ve gelişmelerini sağlayan en önemli taşıma aracıdır. Anne kanında oksijen azaldığı zaman bebeğe giden oksijen miktarı ve diğer besin öğelerinin miktarı da azalmaktadır. Dolayısıyla sigara içen annelerin bebeklerinde büyüme ve gelişme geriliği ortaya çıkabilmektedir. Sigarada bulunan diğer zararlı maddeler ise, anne kanı ile taşınarak, bebeğe kadar ulaşabilmekte ve bebek bu maddelerden zarar görebilmektedir’’ dedi.
Altunsoy gebelikte anne sigarayı bırakmaya başladığı andan itibaren bebek sağlığı da olumlu yönde etkileneceğini dile getirerek ‘’Bebek anneye bağlıdır ve annenin yaptığı her hareketten etkilenmektedir. Gebelikte anne sigarayı bırakmaya başladığı andan itibaren bebek sağlığı da olumlu yönde etkilenmeye başlayacaktır. Anne sigarayı bıraktığında kanı zehirli maddelerden arınacak ve bebeğe daha bol miktarda oksijen gitmeye başlayacaktır. Bu nedenle anne adayı gebeliğinin hangi aşamasında olursa olsun sigarayı bırakma konusunda geç kalmış sayılmayacaktır. Sigara ilk trimestirde (gebeliğin 12. haftasına kadar olan dönem) bırakıldığı zaman anne karnındaki bebek (fetüs), diğer dönemlere göre daha az zarar görür. Anne adayı ne kadar az sigara içerse, fetüs o düzeyde daha az etkilenir. Bu nedenle anne adaylarının sigarayı bırakmaları için çok fazla düşünecek zamanları yoktur ve bir an önce sigarayı bırakmaya karar vermeleri gerekir. Çünkü fetüs, TEK BİR SİGARAİÇİLDİĞİNDE BİLE etkilenmektedir’’ dedi. 


                                                                       

Son Güncelleme: 14.10.2014 17:36
Yorumlar