banner464

Tüp Bebekte Embriyoskop Uygulaması İle Yüksek Gebelik Şansı Mümkün

Memorial Antalya Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Batu Aydınuraz, embriyoskop içerisinde geliştirilen her bir embriyodan belirli aralıklar ile görüntü alındığını ve alınan görüntülerin, embriyo transferi öncesinde detaylı bir...

Tüp Bebekte Embriyoskop Uygulaması İle Yüksek Gebelik Şansı Mümkün

Memorial Antalya Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Batu Aydınuraz, embriyoskop içerisinde geliştirilen her bir embriyodan belirli aralıklar ile görüntü alındığını ve alınan görüntülerin, embriyo transferi öncesinde detaylı bir...

15 Aralık 2014 Pazartesi 11:37
75 Okunma
Tüp Bebekte Embriyoskop Uygulaması İle Yüksek Gebelik Şansı Mümkün
Memorial Antalya Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Batu Aydınuraz, embriyoskop içerisinde geliştirilen her bir embriyodan belirli aralıklar ile görüntü alındığını ve alınan görüntülerin, embriyo transferi öncesinde detaylı bir şekilde değerlendirilerek, rahme tutunma potansiyeli en yüksek olan embriyonun seçiminin sağlandığını bildirdi.

Tüp bebek tedavisinin, yumurta ve spermler döllenerek, anne rahmini taklit eden özel yapılar (inkübatör) içerisinde geliştirilip gebelik öncülü hücreler (embriyo) elde edilerek uygulandığını belirten Memorial Antalya Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Batu Aydınuraz, “Ana inkübatörler içerisinde her hastanın embriyoları ayrı bölmelerde takip edilmektedir. Embriyolar, laboratuvarda dış ortama alınarak mikroskopta gelişimleri kontrol edildikten sonra tekrar inkübatöre yerleştirilmektedir” dedi. Bu gelişim kontrollerinin yapılmasının gerekli olduğunu belirten Op:Dr. Aydınuraz, “Her hastanın kontrolü için inkübatörün kapağı birçok kez açılıp kapatılmaktadır. Bu esnada dış ortam ve iç ortam arasındaki farktan dolayı embriyolar çok küçük derecede de olsa dış ortamdan etkilenmektedir. Anne rahmine yerleştirecek embriyonun seçimi de belli saat aralıklarındaki bu kontroller esas alınarak yapılmaktadır. Kontrol saatleri dışındaki anlık değişim ve gelişimleri tespit etmek mümkün değildir. Yüksek gebelik oranı elde etmek için ise en kaliteli embriyonun seçilmesi gerekir” diye konuştu.

EMBRİYOSKOP İLE EMBRİYOLAR DIŞ ORTAMDAN KORUNUR

Tüp bebek tedavisindeki en güncel yaklaşım olan embriyoskop kullanımında ise embriyoskop içerisinde geliştirilen her bir embriyodan belirli aralıklar ile görüntü alındığını ve alınan görüntülerin, embriyo transferi öncesinde detaylı bir şekilde değerlendirilerek rahme tutunma potansiyeli en yüksek olan embriyonun seçiminin sağlandığını bildirdi. Değerlendirme sırasında embriyoların hiçbir şekilde inkübatör dışına çıkarılmadığından, çevre şartlarından (sıcaklık ve gaz değişiklikleri, doğrudan ışığa maruz kalma) doğabilecek olumsuz etkilerin de önüne geçilmiş olduğunu vurgulayan Op. Dr. Batu Aydınuraz, bu sayede daha kaliteli bir embriyo gelişimi ve seçiminin sağlandığını ve dolayısıyla gebelikte başarı şansının yükseldiğini söyledi.

Embriyoskop uygulaması ile yüksek gebelik şansının mümkün olduğunu ifade eden Op. Dr. Batu Aydınuraz, şunları kaydetti:

”Bebek adaylarının 24 saat gözlem altında tutulması, gebelikle sonuçlanacak doğru embriyo seçim şansını yükseltir.Sistem otomatik olarak tüm embriyoları 10 dakikada bir kontrol eder. Embriyoların gelişim ve değişmelerini gözden kaçırmayan gelişmiş bir mikroskop sistemi vardır. Embriyo gelişimi boyunca dış ortamla temas tamamen engellenebilir.Embriyoların gece gündüz 24 saat gözlem altında olması bölünme zamanlarının kesin olarak tespitine imkan verir. Embriyo gelişimi için ortamın maksimum verimlilikte ve en iyi şartlarda korunmasını sağlar.İstenilen her aşamada embriyo el değmeden değerlendirilebilir.Embriyo gelişiminin her anında ortam havası ve sıcaklığının takibi ve sabitliği sürdürülebilir.Ortam havası sürekli olarak temizlenebilir. Yüzde 99.97 saflık elde etmek mümkündür.İnsan hatalarından doğabilecek riskler sıfıra indirilerek aynı embriyonun, eğer istenirse, farklı kişiler tarafından defalarca değerlendirilmesine olanak sunar.”

Yorumlar