banner860

banner877

banner880

banner590

Son Dakika
banner722

Türkiye'deki İlk Korona Vakasının Kaynağı Ortaya Çıktı!

Çin'de ortaya çıkan ancak ülkelere göre farklı mutasyonlara uğrayan koronavirüs salgının genom haritası incelendi. İnceleme sonucunda Türkiye'deki koronavirüs vakasının ABD, ikici Avustralya ve üçüncüsünün ise İngiltere kaynaklı olduğu ortaya çıktı.

SAĞLIK 20.05.2020, 22:37
1581
Türkiye'deki İlk Korona Vakasının Kaynağı Ortaya Çıktı!
banner762

İzole edilen koronavirüs genom dizilimi yapılarak elde edilen sonuçlar sayesinde virüsün bulaşma modelleri ortaya çıkarıldı. İstanbul'da ise iyi gidişe rağmen durum aynı şekilde kritikliğini koruyor. İlçelerin büyük bir bölümünde koronavirüs yoğunluğu ciddi seviyede izleniyor.

EN AZ İKİ DEFA MUTASYONA UĞRADI

Sabancı Üniversitesi'nden Türk bilim insanlarının bu yöntemle yaptığı araştırmaya göre, koronavirüs ayda en az iki defa mutasyona uğradı. Genom sekansları incelenen araştırma sonucuna göre, Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasının ABD, ikinci vakanın Avusturalya, ve üçüncü vakanın ise İngiltere kaynaklı olduğu tespit edildi.

İstanbul'daki koronavirüs vakalarının büyük bölümünün Avrupa merkezli olduğu sonucuna ulaşıldı. Türkiye'deki iki ilde görülen koronavirüs vakalarının ise Suudi Arabistan'daki örneklerle bağlantısı tespit edildi. Bilim insanları söz konusu araştırmanın sürdüğünü ve yeni genomlar elde edildikçe sonuçların kapsamlı hale geleceğini belirtiyor.

GENOM HARİTASI NASIL ÇIKARTILIYOR?

Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde bilim insanları koronavirüs bulaşma ve mutasyona uğrama süreci anlamaya çalışıyor. Virüsün değişen bölgeleri ve yapıları salgının gidişatı hakkında bilgilere sahip olunmasını sağlıyor.

Erciyes Üniversitesi de geçtiğimiz günlerde SARS-CoV-2 virüsünün tam büyüklükteki genomunun yeni nesil sistemle dizilenerek gen haritasını elde etmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
15°
açık
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:34
Güneş 05:19
Öğle 12:52
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 21:53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@