banner464

Ünlülerin Yakalandığı Meme Kanserine Dikkat

Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Meltem Nalça Andrieu, sanatçılar Nilüfer, Vahide Perçin, Deniz Uğur, Oya Başar, Serra Yılmaz gibi ünlülerin de atlatmış olduğu meme kanserine her 8 kadından birisinin yakalanacağını söyledi.Andrieu...

Ünlülerin Yakalandığı Meme Kanserine Dikkat

Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Meltem Nalça Andrieu, sanatçılar Nilüfer, Vahide Perçin, Deniz Uğur, Oya Başar, Serra Yılmaz gibi ünlülerin de atlatmış olduğu meme kanserine her 8 kadından birisinin yakalanacağını söyledi.Andrieu...

31 Ekim 2014 Cuma 09:40
71 Okunma
Ünlülerin Yakalandığı Meme Kanserine Dikkat
Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Meltem Nalça Andrieu, sanatçılar Nilüfer, Vahide Perçin, Deniz Uğur, Oya Başar, Serra Yılmaz gibi ünlülerin de atlatmış olduğu meme kanserine her 8 kadından birisinin yakalanacağını söyledi.

Andrieu yaptığı açıklamada, meme kanserinin kadınlarda çok yaygın bir hastalık olduğunu ve kesin nedeninin halen bilinmediğini belirterek, "Gelişmiş ülkelerde kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olan meme kanseri, kadın kanserlerinin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturuyor. Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika gibi gelişmiş bölgelerde bir kadının yaşamı boyunca meme kanseri olma riski yüzde 13,1 olarak belirlenirken, araştırmalar her 8 kadından birisinin meme kanseri olacağına işaret ediyor" dedi.

Andrieu, son yıllarda meme kanserinin görülme sıklığının artmasıyla birlikte, kansere bağlı ölümlerde azalma ve yaşam sürelerinde uzama da görüldüğüne dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Bu durumun başlıca nedenleri ise, tarama programları ile erken tanı konan olguların artması ve geliştirilmiş olan ileri tedavi yöntemlerinin başarılı olması. Meme kanserinin erken teşhisi için, genç erişkinlikten itibaren kendi kendini muayene, her 1-3 yılda bir doktor tarafından yapılan meme muayenesi ve 40 yaşından itibaren her yıl mamografi yapılması öneriliyor. Ayrıca, meme yapısına ve yaşa bağlı olarak meme ultrasonografisini de önlemlere ekleyebiliyorlar. Ailesinde genç yaşta meme kanseri olanlar ile yaşam şekli, çevresel ve genetik nedenlerle yüksek risk taşıyan kadınlarda ise tarama programına daha erken yaşlarda, MRI ve ultrasonografi gibi zararsız yöntemlerle başlanması gerekiyor."

Andrieu, meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 10’unun, hiçbir bulgu vermeksizin sadece mamografi ile saptanırken, bu tarama programı sayesinde, erken tanı nedeniyle meme kanserine bağlı görülen ölüm oranlarında yüzde 20-35 oranında azalma görüldüğünü ifade ederek, "Tarama dışında tanı koyulan olgularda en sık rastlanan bulgu ise memede ele ağrısız kitle gelmesidir. Kanserin tedavisi geciktikçe kitle büyür, meme yapısında ve cildinde değişiklikler, meme başından akıntı veya koltuk altında kitle şeklinde kendisini gösterebilir" diye konuştu.

Günümüzde meme kanserinin tedavisinin, birçok farklı dallardaki doktorların ortak ve uyumlu çalışması ile yapıldığının altını çizen Andrieu şöyle devam etti:

"Hastalığın erken evresinde yakalanan hastalarda uygulanan meme koruyucu cerrahi, koltuk altı lenf nodu haritalaması sonucunda çok az lenf nodunun çıkarılması ve hemen uygulanan estetik cerrahi yaklaşımlar ile artık tedavilerin kozmetik sonuçları da çok başarılı oluyor. Radyasyon tedavisinde kullanılan ileri teknoloji ürünü cihazlar sayesinde ise, hem tedavi sonuçları daha da iyiye gidiyor, hem de radyasyonun yan etkileri azaltılarak hastaların yaşam kaliteleri korunuyor. Son yıllarda yeni ve çok etkili kemoterapi ilaçlarının geliştirilmesi, daha başarılı hormon tedavilerinin ve hedefe yönelik tedavilerin bulunması ile orta ve ileri evre hastalıkta da başarı oranları artarken, hastaların yaşam süreleri de uzuyor. Nilüfer, Vahide Perçin, Deniz Uğur, Oya Başar, Serra Yılmaz gibi ünlülerin de atlatmış olduğu meme kanserine her 8 kadından birisi yakalanacaktır. Bu ünlülerde olduğu gibi erken teşhis çok önemli."

Yorumlar