banner464

Yanlış Beslenme Okul Çağında Başlar

Karaman Özel Selçuklu Hastanesi Diyet ve Beslenme Uzmanı Esra Arslan Üstbaş, büyüme ve gelişmenin en hızlı seyrettiği, problem çözme yeteneklerinin ön plana çıktığı okul çağı döneminde beslenmenin önemine değindi. 

Yanlış Beslenme Okul Çağında Başlar

Karaman Özel Selçuklu Hastanesi Diyet ve Beslenme Uzmanı Esra Arslan Üstbaş, büyüme ve gelişmenin en hızlı seyrettiği, problem çözme yeteneklerinin ön plana çıktığı okul çağı döneminde beslenmenin önemine değindi. 

18 Ekim 2016 Salı 09:21
266 Okunma
Yanlış Beslenme Okul Çağında Başlar

Okullarda ders zili çalmaya başladı. Peki büyüme ve gelişmenin oldukça önemli olduğu, 6-14 yaş grubunu kapsayan okul çağı döneminde çocukların beslenmeleri konusunda nelere dikkat edilmeli?

İnsan hayatının her döneminde sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenme temel koşuldur diyen Dyt. Esra Arslan Üstbaş, “Okul çağı döneminde ise beslenmenin önemi hiç şüphesiz çok daha fazladır. Okul çağı, algı ve bilişsel yeteneklerin yanı sıra beslenme alışkanlıklarının da büyük ölçüde edinildiği bir dönemdir. Okul çocuklarında yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu; büyüme ve gelişme geriliği, sık ve ağır seyreden enfeksiyonlar, ergenlikte kalsiyumun yetersiz tüketimi sonucu ilerleyen yaşlarda osteoporoz riski, özellikle kız çocuklarında adet döngüsünün başlamasıyla birlikte görülen kansızlık, konsantrasyon eksikliği ve öğrenme güçlüğüne bağlı okul başarısında düşme gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Diğer yandan dengesiz beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite gibi nedenler okul çağı çocuklarının ilerleyen dönemlerde kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet ve kanser gibi ciddi kronik hastalıklara sahip birer yetişkin olmalarına zemin hazırlamaktadır.” Sözlerini kullandı.

3 ANA ÖĞÜN TEMEL KURAL
Sağlıklı beslenme için öncelikle 3 ana öğünün düzenli olarak öğün atlanmadan tüketilmesi birinci kural olduğu vurgusunu yapan Dyt. Üstbaş, “ Bununla birlikte büyüme ve gelişme dönemini henüz tamamlamamış olan okul çağı çocuklarının ana öğünlerin yanı sıra ara öğün de tüketmeleri gereklidir. Çocukların ve gençlerin yeterli ve dengeli beslenebilmeleri için besin çeşitliliğinin sağlanması ve günlük ihtiyaç duyulan enerji, protein, vitamin ve minerallerin dengeli bir biçimde alınabilmesi, 4 temel besin grubunda (süt ve süt ürünleri, et-yumurta-kurubaklagil, sebze-meyve, ekmek ve tahıl ürünleri) yer alan besinlerin öğünlere dengeli bir biçimde dağıtılarak tüketilmesi ile mümkündür.” Dedi.

SABAH KAHVALTISI ATLANMAMALI
Dyt. Üstbaş konuşmasının son bölümünde kahvaltının önemine vurgu yaparak, “ Yeni bir güne başlarken bütün gece aç kalan vücudumuzun gücüne kavuşabilmesi için sabah kahvaltısı başta okul çağı çocukları olmak üzere her yaş grubu için oldukça önemli bir öğündür. Bu nedenle de okul çocuklarına kahvaltı alışkanlığının kazandırılması gerekir. Uzun süren açlıklar; halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, dikkat eksikliği, çalışma ve öğrenme yeteneklerinin azalması gibi olumsuz sonuçlar doğurmakta, bununla paralel olarak da okul başarısı düşmektedir. Yapılan çalışmalar okul çağı çocuklarının büyük çoğunluğunun kahvaltı yapmadan okula gittiğini ve bunun da genellikle annenin kahvaltı alışkanlıklarına bağlı olduğunu göstermektedir.” Sözlerini kullandı. 

ÇOCUKLAR İÇİN SAĞLIKLI YAŞAM ÖNERİLERİ 
4 temel besin grubunda yer alan besinler her öğünde mutlaka tüketilmelidir.
Günde en az 2 su bardağı süt içilmelidir.
Günde 5 porsiyon taze meyve ve sebze tüketimi sağlanmalıdır.
Bilinçsizce diyet yapılmamalıdır.
Yemekler yavaş ve iyi çiğneyerek yenmelidir.
Sıvı tüketimi günde en az 8-10 bardak olmalıdır.
Düzenli ve yeterli süre uyunmalıdır.
Çiğ tüketilen sebze ve meyveler bol su ile yıkanmalıdır.
Yemeklerden önce ve sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.
Öğün aralarında şekerli besinler tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Tüketildiği takdirde dişler fırçalanmalı ya da ağız bol su ile çalkalanmalıdır.
Çay, kahve, gazlı içecek, hazır meyve suları yerine; süt, ayran ve taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.
Düzenli güneşlenerek kemik ve diş sağlığı bakımından önemli olan D vitaminini almaları sağlanmalıdır.
TV ve bilgisayar başında geçirilen zaman azaltılmalı, düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.
Çocukların boy uzunluğu ve ağırlık takibi mutlaka yapılmalıdır.

Özel Karaman Selçuklu Hastanesi
Beslenme ve Diyet Uzmanı
Dyt.Esra ARSLAN ÜSTBAŞ

Merkez Sakabaşı Mh. 860 Sk. No:4 KARAMAN *
 Tel:+90 338 212 93 00- 
Fax:+90 338 212 19 09
www.selcuklu.com.tr

Yorumlar