banner464

Yataklı Psikiyatri Servisi

Devlet Hastanesine Yataklı Psikiyatri Servisi Geliyor

Yataklı Psikiyatri Servisi

Devlet Hastanesine Yataklı Psikiyatri Servisi Geliyor

27 Şubat 2014 Perşembe 17:15
1114 Okunma
Yataklı Psikiyatri Servisi
 Sağlık Bakanlığı, ruh sağlığı problemi olan hastaların bulunduklarını şehirde tedavi olmaları için önemli bir düzenlemeyi hayata geçiriyor.

‘Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planı’yla psikiyatri kliniklerinin genel hastaneler içinde yer alması ve toplum ruh sağlığı merkezlerinin yaygınlaşması hedefleniyor. Bakanlık müsteşarı Nihat Tosun’un imzasıyla yayınlanan genelgeye göre, her ile ve büyük ilçelerdeki hastanelere en az beş yataklı psikiyatri klinikleri kurulacak. Diğer hastalıklarda olduğu gibi ruh hastalıklarında da hastaların bulundukları yerleşim yerlerinde teşhis, tedavi ve rehabilitasyonları sağlanacak. Ruh hastalarının bölgesel hastanelere sevklerine ise hastanın bulunduğu yerde tedavi imkânı olmaması durumunda başvurulacak. Düzenlemeye göre, ağır ruhsal bozukluğu olan hastalar, kendilerine ve çevrelerine zarar verme riskinin yüksek olduğu alevlenme dönemlerinde ‘psikiyatrik acil durum’ olarak değerlendirilecek. Psikiyatrik acil durumlarda hasta sevki 112 Acil sağlık hizmetlerince yapılacak. Kamu hastane birlikleri tarafından gerekli altyapı oluşturuluncaya kadar sevkinde zorunluluk görülen hastalar genel sekreterlik bünyesindeki diğer hastanelere, bunlarda yer bulunamadığında ise bölge hastanesine sevk edilecek.
Sevk edilen ruh hastalarına ilk müdahale acil ekiplerince sahada yapılacak. Hastanın sevk edileceği hastanenin bulunmasına da 112 Komuta Kontrol Merkezi destek verecek.

Son Güncelleme: 28.02.2014 10:36
Yorumlar