banner877

banner919

banner921

Son Dakika
banner722

“Yeni Doğan Taramaları Hayat Kurtarır”

Karaman’da İl Sağlık Müdürlüğü Çocuk Ergen Kadın Üreme Sağlığı (ÇEKÜS) Birimi tarafından aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına eğitim verildi.

SAĞLIK 08.11.2021, 13:42 08.11.2021, 13:47
155
“Yeni Doğan Taramaları Hayat Kurtarır”
banner762

İl Sağlık Müdürlüğü Çocuk Ergen Kadın Üreme Sağlığı (ÇEKÜS) Birimi tarafından, müdürlüğün toplantı salonunda yapılan eğitimde Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Berkay Hasan Arman ve Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Uygar Kıran, ilimizde çalışan Aile hekimleri, aile sağlığı çalışanlarına yeni doğan tarama programlarının işleyişi hakkında bilgiler verildi.

Konuyla ilgili olarak Karaman İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yeni doğan tarama programları, tüm dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde halk sağlığı programları içerisinde çok önemli yeri olan koruyucu sağlık hizmetleridir. Sağlık taramaları hastalıkların erken tanınması ve buna bağlı olarak hastalık ve ölümlerin azaltılması amacıyla düzenli aralıklarla uygulanan programlardır. Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) Tarama Programı ve Görme Taraması Programı ülkemizde uygulanan bu programlardandır.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@