banner741

banner590

banner767

banner722

Yetkililerden Vatandaşlara Kene Uyarısı!

Karaman İl Sağlık Müdürlüğü, vatandaşlara kırım Kongo kanamalı ateşi hakkında uyarılarda bulunarak alınacak önlemler hakkında bilgi verdi.

SAĞLIK 23.07.2020, 15:23 23.07.2020, 15:25
2741
Yetkililerden Vatandaşlara Kene Uyarısı!
banner762

Karaman İl Sağlık Müdürlüğü, vatandaşlara kırım Kongo kanamalı ateşi hakkında uyarılarda bulunarak alınacak önlemler hakkında bilgi verdi.

Yetkilileri yaptıkları açıklamada; “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı kene ile bulaşan tehlikeli bir enfeksiyon hastalığıdır. Dünyada 30’un üzerinde ülkede görülen hastalık, ülkemizde ise çoğunlukla İç Anadolu’nun kuzeyi, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yoğunlaşmaktadır.

Ülkemizde KKKA ile mücadele için ciddi tedbirler alınmıştır. Hastaların takibi için sürveyans sistemi kurulmuş, bölge merkezleri oluşturulmuştur. Hastalığın teşhisi için laboratuvar alt yapısı güçlendirilmiştir.

Kişisel korunma önlemleri, hastalığın kontrolü için oldukça önemlidir. Sağlık Bakanlığı toplumda farkındalık çalışmalarını titizlikle yürütmektedir. KKKA’ya yönelik afiş, broşür, TV spot filmi, belgesel, çocuklara yönelik animasyon filmi gibi eğitim materyalleri hazırlanmıştır.

Bu materyallere https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/zoonotikvektorel-kkka adresinden ulaşılabilir.

Yapılan çalışmalar sonrasında ülkemizde görülen KKKA vakaları ve hastalığa bağlı ölümlerde düşüş görülmüştür. 2008 yılında hastalığa bağlı 63; 2018 yılında ise 27 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Alınan tedbirlerle vaka sayısında büyük azalma görülmesine rağmen 2019 yılında ne yazık ki 3 vatandaşımız KKKA hastalığı sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Aldığımız tedbirler sayesinde 2020 yılında vaka sayımızı en aza indirgeyebilir ve ölümlerin önüne geçebiliriz.

Uyarı ve Önlemler

- Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara giderken vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalıdır. Kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

- Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde vücutta (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dahil) kene olup olmadığı kontrol edilmelidir.

- Kene üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek; vücut içeriğini kişiye aktarmasına sebep olacağı için kesinlikle yapılmamalıdır.

- Kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven gibi) çıkarmalıdır.

- Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır.

- Hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir.

- Hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini (eldiven, önlük, maske, vb.) almalıdır.

- Kene tutunan kişiler, 10 günlük süre içinde halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler görülmesi halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidir” dediler.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
19°
açık
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:26
Güneş 05:56
Öğle 12:57
İkindi 16:42
Akşam 19:48
Yatsı 21:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@