banner464

Yılbaşı Sofrası Öncesi Ara Öğün Önerisi

Memorial Dicle Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Ceylan Özateş, yılbaşı gecesinin ertesi günü kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan ve yeni yıla sağlıklı başlamanıza yardımcı olacak önerilerde bulundu.Yılbaşı gecesine hazırlanırken,...

Yılbaşı Sofrası Öncesi Ara Öğün Önerisi

Memorial Dicle Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Ceylan Özateş, yılbaşı gecesinin ertesi günü kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan ve yeni yıla sağlıklı başlamanıza yardımcı olacak önerilerde bulundu.Yılbaşı gecesine hazırlanırken,...

26 Aralık 2014 Cuma 12:48
39 Okunma
Yılbaşı Sofrası Öncesi Ara Öğün Önerisi
Memorial Dicle Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Ceylan Özateş, yılbaşı gecesinin ertesi günü kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan ve yeni yıla sağlıklı başlamanıza yardımcı olacak önerilerde bulundu.

Yılbaşı gecesine hazırlanırken, güne kahvaltı ile başlamak, hafif bir öğle yemeği ve ara öğünlerle akşama hazırlanmanın faydalı ve sağlıklı olacağını belirten Özateş, ara öğünlerde meyve, bir bardak süt veya ayran, bir küçük kase yoğurt veya bir avuç kuruyemiş tüketilmesi gerektiğini söyledi. Özateş, “Ayrıca gün içerisinde belli aralıklarla su tüketimi ihmal edilmemelidir. Çünkü sıvı alımı vücudu gece için hazır hale getirir, sindirimi kolaylaştırır, tek bir seferde aşırı miktarda sıvı alımını azaltır ve ertesi gün susuzluk hissi oluşumunu önler. Yılbaşı akşamlarında hazırlanan ağır yemeklerin bulunduğu sofralara aç karnına oturmayın. Gün boyunca akşamı bekleyip aç bir şekilde sofraya oturmanız yüksek kalorili besinleri gereğinden fazla tüketmenize neden olabilir. En azından sofraya oturmadan kısa bir süre önce 1 bardak süt veya yoğurt, meyve ve 3 adet tüm ceviz içi veya ince bir kepekli tost tüketmeniz faydalı olacaktır” dedi.

"SOFRANIN TATLISI MEYVE SALATASI OLSUN"

Yılbaşı gecesinde tatlı seçiminin önemine değinen Özateş, “Eğer gecenin sonunda tatlı tüketilecekse, şerbetli hamur tatlılarının yerine sütlü veya meyveli tatlıları tercih edilmelidir. Tatlı yerine meyve veya dondurma da iyi bir seçenek olabilir. Mevsim meyvelerinden hazırlanmış meyve salatası ve üzerine bir top vanilyalı dondurma, hafif ve sağlıklı bir seçim olur. Bir şölen ve kutlama şeklinde geçen yılbaşı gecelerinde yemeklerin, mezelerin ve alkolün dozunu kaçırmamak çok önemlidir. Eğer kendinizi çok kısıtlamak istemiyorsanız porsiyonların miktarını küçük tutabilir, yemeklerinizi yavaş yavaş yiyebilirsiniz. Bu sayede yemeklerin tadına varıp, az yemek yemiş olursunuz” diye konuştu.

"YENİ YILIN İLK GÜNÜ SAĞLIKLI BESLENMEYE BAŞLAYIN"

Yılbaşı gecesinin ertesi gününün kabusa dönüşmemesi için kızartmalardan, çok tuzlu ve baharatlı besinlerden uzak durulması gerektiğine dikkat çeken Özateş, “Çünkü bu özellikteki besinlerin sindirimi zordur. Sindirim ve dolaşım sistemini yorar, mide gerginliğine, bağırsak problemlerine ve tansiyon dengesizliklerine sebep olur. Bunun için ana yemek olarak balık, ızgara, fırında veya buğulama olarak derisi alınmış hindi veya tavuk eti tercih edilebilir. Yanındaki garnitürler de sebze tabakları, çeşitli peynirler, bir avuç çerez veya fırınlanmış minik mantarlar olabilir. Yeni yılın ilk günü açık havada 1-1.5 saat yürüyüş yapmayı da ihmal etmeyin. Bu hem kalori yakmanızı hem de kendinizi hafif ve zinde hissetmenizi sağlayacaktır” dedi.

Yorumlar