banner464

Liseyi Bırakmayan Öğrenciye 60 Euro Verilecek

Haliliye İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Uğur Gönüllü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) programı kapsamında liseyi bırakmayan öğrenciye...

Liseyi Bırakmayan Öğrenciye 60 Euro Verilecek

Haliliye İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Uğur Gönüllü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) programı kapsamında liseyi bırakmayan öğrenciye...

22 Aralık 2014 Pazartesi 17:35
38 Okunma
Liseyi Bırakmayan Öğrenciye 60 Euro Verilecek
Haliliye İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Uğur Gönüllü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) programı kapsamında liseyi bırakmayan öğrenciye 60 Euro verileceğini söyledi.

Vakıf Müdürü Gönüllü, yeni yılda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) programı kapsamında geliştirilen ve AB Komisyonu tarafından onaylanan "Türkiye’deki Şartlı Eğitim Yardımı Programının Lise Devam Oranları Üzerine Etkisinin Arttırılması Projesi" ile ‘Liseye Devam Teşvik" bileşenin uygulamaya geçirileceğini söyledi. Proje ile okulu bırakma riski altında olan lise çağındaki yoksul çocukların liseye devam oranlarının arttırılması hedeflendiğini belirten Gönüllü, uygulama ile hem ailelerin hem öğrencilerin hem de diğer paydaşların konu ile ilgili bilgi ve farkındalıklarının arttırılmasına katkı sağlanacağını kaydetti. Gönüllü, uygulama kapsamında, şartları sağlayan öğrencilere 2014 ve 2015 eğitim-öğretim yıllarında yılda bir kez olmak üzere 60 Avro karşılığı Türk Lirası teşvik verileceğini vurguladı. Gönüllü, program kapsamında 2015 yılı içerisinde başlamak kaydı ile hedef kitleye giren öğrencilere rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sağlanacağını da ifade etti. Gönüllü programın, okulu erken bırakma konusunda SYDV çalışanlarına ve MEB personeline yönelik de bilgilendirme-eğitim faaliyetlerini de kapsadığını söyledi. Gönüllü Türkiye’nin yüzde 15, Avrupa Birliği’nin yüzde 85 oranlarındaki eş finansmanı ile gerçekleştirilecek olan projenin onaylanan toplam bütçesinin 37,7 milyon Avro olduğunu belirtti.

Gönüllü, Lise Teşvik ödemesinin şartlarını ise şöyle anlattı:

“Lise Teşvik Ödemesi yalnızca, ŞEY kapsamında mevcutta hak sahibi olan ve yapılan merkezi sorgulamalar neticesinde şartları sağladığı tespit edilen ailelerin 9, 10 ve 11’inci sınıflarda okuyan ve 2014 Ekim ya da Kasım aylarının herhangi birisinde yüzde 80 ve üzeri devam şartını sağlamış çocuklarına yapılacaktır. Lise Teşvik Ödemesi hesaplama işlemleri 02.12.2014 tarihinde başlatılmış olup, yalnızca bu tarihe kadar şartları sağlayan kişilere Teşvik Ödemesi gönderilecektir. Lise Teşvik Ödemesi, şartları sağlayan her bir öğrenci başına 60 Avro karşılığı Türk Lirası şeklinde ödenecektir. Lise Teşvik Ödemesi 2014 Aralık ayında ve 2015 Aralık ayında sadece bir kereye mahsus yapılacak ödemelerdir. 2015 ödemeleri ayrıca hesaplanacak olup, ilk yıl ödeme almış olmak ikinci yılı da garantilememektedir. Lise Teşvik Ödemesi, ŞEY kapsamında daha önce açılmış olan ŞEY hak sahiplerinin PTT hesaplarına gönderilecektir. Lise Teşvik Ödemesi alan hak sahiplerinin cep telefonlarına Lise Teşvik Ödemesi ile ilgili bilgilendirici kısa mesaj (SMS) gönderilecektir.”

Yorumlar