Sermayemiz sahi neydi bizim?Sahip miydik bir şeylere? Var mıydı bir şeyler en ezelde? Kalacak mı bizden meçhul olan ebede?...
     
Sermayemiz sahi neydi bizim? Neler için harcadık sayılı günlerimizi? Sahi dünyaya ilk göz açışımızda gördüğümüz neydi? Ana-babamızın o ilk hissiyatını hangi kelimeler anlatabilirdi?

Sermayemiz sahi neydi bizim? Bir sıcak yuva ,tüten bir baca mutluluğun basit bir resmimiydi? Sıcacık sobanın yanında güğümden çıkan dumanı izlemek bir neşe miydi anlamsız?

Sermayemiz sahi neydi bizim? O ilk kalem alışta ömrümüzün tozlu dumanlı yolunu görebilmiş miydik? Ceket satılarak okunması istenildiği davayı o ilk günden sezmiş miydik?

     Sermayemiz sahi neydi bizim? Kırmızı topun peşinden kaç koşuşmuştuk? Hayatın oyun kadar güzel devam edeceğini mi hep düşünürdük soluksuz koşuşlarımızda?
     Sermayemiz sahi neydi bizim? O dopdolu sevdaları hangi görünmez geceye okumuştuk en derin fısıltılarda? Biraz hacmimiz büyüyünce adam mı olmuştuk yoksa?
     Sermayemiz sahi neydi bizim? Kimdi o hülyalarımızı süsleyen ahu dilber? Görmediğimiz halde acabalar neyin ifadesi? Türkülerde onu mırıldanmak çok farklı bir şey mi?
     Sermayemiz sahi neydi bizim? Anamız eline alırken torununu göz pınarlarındaki iki damla hangi ırmağın inci tanesi? Baba olmak , ana olmak …Olmak sahi neydi?
     Sermayemiz sahi neydi bizim? Pembe panjurlu ev değildi herhalde? Bahçemizde duran dört tekerlek olamazdı ki  bize sermaye?
     Sermayemiz sahi neydi bizim? Neydi sessizlikte kulağımızdaki çın çınlar? Neydi o garip uğultu? Neydi içimizden geçen  de dille ifadesi tarifsiz kelime?
     Sermayemiz sahi neydi bizim? Bir beden mi ?Yok olacak… Bir nefes mi? Sonuncusu alınamayacak Bir ömür mü? Mutlak bitecek…
     Sermayemiz sahi neydi bizim?...
Mehmet BAŞTUĞ
Eğitimci -Yazar