Divle köyünde peynirlerin muhafaza edildiği obrukta yapılan program, duaların edilmesinin ardından Vali H.Engin Sarıibrahim, Karaman Milletvekilleri Osman Sağlam ve Av. Selman Oğuzhan Eser ile Ayrancı Kaymakamı Alptekin Ünlü, AK Parti İl Başkanı Murat Öztürk ve katılımcıların açılış kurdelesini kesmesi ile devam etti.

Akabinde 36 metre derinliğindeki mağaraya inerek peynirlerin muhafaza edildiği obrukta incelemelerde bulunan Vali H.Engin Sarıibrahim, ilimizin coğrafi işaretli ürünü olan Divle Obruk Peyniri hakkında bilgiler aldı.

Vali H.Engin Sarıibrahim, sezon açılışının ardından Ayrancı Kaymakamlığı tarafından Ayrancı Barajı sulama birliği sahasında bu yıl üçüncüsü organize edilen festival programına katıldı.

Festival alanında incelemelerde bulunarak Ayrancı İlçemizin köyleri tarafından oluşturulan çadırları ziyaret eden Vali H. Engin Sarıibrahim, alanda bulunan vatandaşlarla bir süre sohbet ederek festivalin hayırlı ve bereketli geçmesi temennisinde bulundu.

Mehteran takımının gösterisi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Ayrancı Kaymakamı Alptekin Ünlü, KOP Başkanı Murat Karakoyunlu, Karaman Milletvekilleri Osman Sağlam ile Av. Selman Oğuzhan Eser’in ardından Vali H.Engin Sarıibrahim konuşması ile devam etti.

Vali H. Engin Sarıibrahim konuşmasında “İnşallah peynirimiz gibi Karaman’ımızı tanıttığımız daha da güzel zamanlara eriştiğimiz, hep birlikte daha iyi hizmet ettiğimiz zamanlar olur. İlimiz adına bir katma değer olan Divle Obruk Peynirini daha da iyi tanıtmak ve Türkiye genelinde aynı kaliteyi sağlayaraktan üretimi devam ettirme sorumluluğu içinde hep birlikte çalışacağız. Milletimizin olduğu her yerde bizde hizmet edeceğiz. Bu kapsamda bütün dernek başkanlarımıza, muhtarlarımıza, milletvekillerimize, kamu kurum ve kuruluşlarına ve katkı veren hemşerilerimize sonsuz saygılar sunuyorum. Bu temennilerle dualarınızı bizlerden, memleketten ve milletimizden esirgememenizi sizlerden rica ediyor hepinizi Allah’a emanet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen festival, gün içerisinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle devam etti.

Programa İl Jandarma Komutanı J.Alb. Murat Alkan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Yener Terlemez, İl Tarım ve Orman Müdürü Hatice Bulut, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Ticaret İl Müdürü Adem Özcan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Murat Yılmaz, Belde Belediye Başkanları, AK Parti İk Başkanı Av. Murat Öztürk, kurum müdürleri, İl Genel Meclisi Üyeleri, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı.