Büro Memur Sen Karaman Şubesi tarafından Karaman Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapıldı. SGK personellerinin de katıldığı basın açıklamasında emekçiler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek talep ve sorunlarının karşılanması adına çağrıda bulundular.

Büro Memur Sen Karaman Şube Başkan Yardımcı Alâeddin Çavaklar, İl Müdürlüğü önünde yaptığı basın açıklamasında SGK personellerinin EYT, Sözleşmelilere Kadro, 3600 Ek Gösterge Düzenlemesi ve Prim Borçlarının Yapılandırılması sebebiyle tarihinin en yoğun günlerini yaşadıklarına dikkat çekti.

İş yükü artan emekçilerin sorun ve taleplerini dile getiren Çavaklar, SGK Personelini ezdirmeyeceklerini ve hakları teslim edilene kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Çavaklar, yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle Kahramanmaraş’ta meydana gelen, 11 ilde ağır yıkımlara ve hasara neden olan deprem sebebiyle milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Vefat edenlere Allah'tan rahmet diliyor, yaralılara şifa temenni ediyorum.

Büro Memur-Sen her zaman milletiyle birlikte, haklının yanında, haksızlığın karşısındadır.

Milli ve manevi değerlere bağlı, çözümden yana bir sivil toplum örgütüdür. Temsil ettiği kitlenin sözcüsü sıfatıyla paydaşları ile görüşerek çözüm üretmekte, alanlara inip haklının gür sesi olmaktadır.

Uzun süredir ülke gündeminde yer bulan ve çalışma hayatında 2 milyon 250 bin kişiyi ilgilendiren EYT olarak bildiğimiz, Emeklilikte Yaşa Takılan çalışanların bu sorunu reformist bir yaklaşımla çözüme ulaşmıştır.

SGK Personelini Temsilen Genel Yetkili Sendika Büro Memur-Sen olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a SGK personelinin talep ve sorunlarının karşılanması adına çağrıda bulunuyoruz.

EYT, Sözleşmelilere Kadro, 3600 Ek Gösterge Düzenlemesi ve Prim Borçlarının Yapılandırılması sebebiyle tarihinin en yoğun günlerini yaşayan SGK personeli, gecesini gündüzüne katarak mesai harcamakta, yoğun iş yükünün hakkını teslim etmekte ancak alın terinin karşılığını alamamaktadır.

EYT düzenlemesi ile yaklaşık 2 milyon 250 bin kişiye en düşük 5 bin 500 TL tutarında maaş bağlanacaktır. 

Hal böyle iken sayıları yaklaşık 30 bini bulan ve bu sistemin uygulayıcıları olan SGK Personelinin, 666 sayılı KHK ile ellerinden alınan özlük haklarının geri verilmesinin ciddi bir maliyetinin olmayacağı aşikardır.

Bugün burada çağrıda bulunarak; verilen emeğin, dökülen alın terinin ve SGK personelinin hakkının verilmesi için yüksek sesle çağrıda bulunuyoruz. Sosyal Güvenlik Tazminatı'nın verilmesini, Ek Ödeme oranlarının artırılmasını, uzmanlık kadrosunun getirilmesi gibi taleplerimizin bir an önce gerçekleştirilmesini istiyoruz.

Bu saydığımız taleplerimiz Yurt içi ve yurt dışındaki vatandaşlarımızla birlikte sığınmacı ve vatansız statüsünde olan yaklaşık 100 milyon kişiye hizmet veren SGK çalışanlarının en doğal hakkıdır, bir an önce tanzim edilmelidir.

SGK personeline sus payı niteliğinde verilen "27 TL fazla mesai ücretini" yetersiz buluyoruz. Alın terimizin ve emeğimizin karşılığını istiyoruz.

Ağır iş yükü altında ezilen ve alın terinin karşılığını alamayan Sosyal Güvenlik Kurumu personeli adına teyakkuz halindeyiz.

Haklı Davamızda Bizleri yalnız bırakmayan Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarımıza çok teşekkür ederiz. SGK personelini ezdirmeyeceğiz, hakları teslim edilene kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.