banner464

Belediyelere Türkçe Uyarı

Dil Bayramında Türkçe'nin Önemine değindi.

Belediyelere Türkçe Uyarı

Dil Bayramında Türkçe'nin Önemine değindi.

11 Mayıs 2013 Cumartesi 17:56
824 Okunma
Belediyelere Türkçe Uyarı
TBMM BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK:'' BELEDİYELERE TÜRKÇE UYARISI”
TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Karaman'da Türk Dil Bayramı kutlamalarında, Türkçenin önemine değindi.


Yabancı kelimelerin kullanımını eleştiren Çiçek, ''Bir çok yerde kampüs diyoruz. Niye? Külliye desek bir sıkıntı mı vardı ki. Uzunca süre biz bunlara külliye diyorduk. Süleymaniye külliyesi, Selimiye külliyesi. Ama şimdi kampüs oldu. Kempüs(Campüs)oldu. Telaffuzunda bile ihtilafa düşüyoruz.''dedi.


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Karaman'da düzenlenen 736'ncı Türk Dil Bayramı'na katılmak için önce yüksek hızlı trenle Ankara'dan Konya'ya geldi. Oradan da karayolu ile Karaman'a geçti. Piri Reis Kültür Merkezi'nde Türk Dil Bayramı kutlama programları kapsamındaki 'Gençliğin Türkçe Kurultayı düzenlendi.

Kurultaya Çiçek’in yanı sıra Vali Murat Koca, Konya Valisi Aydın Nezihi Doğan, Milletvekilleri Lütfi Elvan, Mevlüt Akgün, Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, protokol üyeleri, yabancı ülkelerden gelen üniversite öğrencileri katıldı. Çiçek, Kurultay’da yaptığı konuşmada Türkçe’nin önemine değindi.


Fransa'da hazırlanan ekonomi raporu hakkında bir kaç gün önce gazetelerde yayınlanan habere dikkat çeken Çiçek, şunları söyledi:
''Fransa'da bir rapor hazırlanıyor ve raporun ismi İngilizce olarak sivil ekonomi. Fransız başbakanı bu raporun ismine takılıyor ve bunun Fransızcasını yazmak varken siz İngilizce neden kelime kullandınız diye. Bundan sonra Fransızcanın dışında başka bir dilin kullanılmasını yasaklayan bir genelge yayınlıyor. Bizde yayınlansaydı ne olurdu, diye düşünmek lazım.''
Belediyeleri Türkçe kullanımı konusunda uyarıda bulunan Çiçek, son zamanlarda birçok belediyenin 'festival' adı altında program düzenlediğini, programın ismine 'şenlik' demek varken 'festival' deyip yabancı kültürünün taşeronluğunun yapıldığını belirtti.
Uyarılarını sürdürmeye devam eden Çiçek, işyerlerinin isimlerine de değinerek şunları söyledi:
''Sokaklara çıktığımızda önce kıraathaneydi, sonra kahvehane oldu. Şimdi kafe oldu. Yazılışı, okunuşu, ifadesi bizden değil. Dallas Kıraathanesi'nden tutun, bilmem neye varıncaya kadar, bir alay zırva isim Anadolu'nun kan dökerek aldığımız, şehit vererek aldığımız bu coğrafyada elin oğlu atla değil, arabayla kültürlerini getirip bizim sokaklarımıza boca edip gidiveriyor. Belediyelerimizin buna dikkat etmesi gerekiyor. Tüm resmi kurumlarımızın da buna dikkat etmesi gerekiyor.''


KAMPÜS YERİNE KÜLLİYE
81 ilde üniversite bulunduğuna ifade eden Cemil Çiçek, üniversitelerin hem dilin ve kültürün korunması, hem de üretilmesi noktasında ciddi bir çabanın ve gayretin içinde olması gerektiğini belirtti. Kendi dilini kullanamayan toplumun beyninde gelişmeyeceğini savunan Çiçek, sözlerini söyledi:
'' Kendi dilini kullanmayan toplumun beyni de gelişmez, ilmide, irfanı da gelişmez. Onun için dil, bu kadar önemli bir konudur. Birçok yerde kampüs diyoruz. Niye? Külliye desek bir sıkıntı mı vardı ki. Uzunca süre biz bunlara külliye diyorduk. Süleymaniye külliyesi, Selimiye külliyesi. Ama şimdi kampüs oldu. Campus(KempüS) oldu. Telaffuzunda bile ihtilafa düşüyoruz. Zaten yeteri kadar, kendi aramızda ihtilafımız var. Bir de dil üzerinden telaffuz üzerinden bunları söylemeye çalışıyoruz.''
TÜRKEÇE'DE 32 BİN KELİMEYE DÜŞMÜŞÜZ
Türk Dil Kurumu'nun düzenlediği uluslararası toplantıya da değinen Çiçek, şöyle konuştu: ''Orada dinlediklerim uykumu kaçırdı. Ama endişelerimin ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu. Türkçe çok zengin bir dil diyoruz. Ancak 32 bin kelimeye kadar düşmüşüz. Dikkat ederseniz bizim çocuklarımız ve insanımızın önemli bir kısmı 250-330 kelimeyle dilini kullanmaya çalışıyor. Onun için de derdimizi anlatamıyoruz. Onun için düzgün Türkçe konuşamıyoruz. Düzgün bir hitabette ortaya koyamıyoruz. Çünkü aynı maksada matuf birden çok kelime varken, bunun önemli bir kısmını unuttuğumuz için o ilk kelime aklımıza gelmezse, teklemeye başlıyoruz. Bu dil kısırlığından, fukaralığından geliyor. Dilin kendisinde fukaralık yok, biz kendimiz fukaralaştırmışız. Şimdi yoğun bir çaba ile 117 bin kelimeye çıktı Türkçe. Bunun çok daha yukarıda olduğu kesindir.''


Çiçek, öz Türkçeleştirme adı altında da birçok kelimeyi kullanamaz hale geldiğimizi, ürettiklerimizin de tutulmadığını, böylece eskisini unutup, yenisi de yeteri kadar kabullenilmeyince ortaya bugünkü Türkçenin çıktığını kaydetti. Çiçek, haber okuyan spikerden, nutuk çeken siyasetçilerimize, öğretim üyelerimize ve bilim adamlarımıza kadar hepsinin çok sınırlı kelimelerle konuştuklarını belirtti. Çiçek, ''Onun için bütün resmi kurumlarımız başta olmak üzere, üniversitelerimiz; mahalle, kültür, ata sözleri, halk hikayeleri dahil bunları derleyip toparlaması ve bir araya getirmesi lazım. Böylece en evvel birinci görevimiz dilimizi mevcut şekli ile dahi olsa korumak sonra bunu geliştirme ve buna yenilerini ilave etmek gerekir.''dedi.


Çiçek, bir milletin varlığını korumanın sadece silahlı kuvvetlerce, güvenlik güçleriyle olmayacağını, kültürü, medeniyeti, dili koruyarak olabileceğini ifade etti.


Çiçek, konuşmasında programın gerçekleştiği salondaki koltukların bir kısmının da boş olduğuna dikkat çekerek, dile ne kadar önem verildiğini sözlerine ekledi.

 Çiçek, törenin ardından Vali Murat Koca ve Belediye Başkanı Kamil Uğurlu’yu makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından yeniden düzenlenen Hatuniye Medresesinde Piri Reis Harita Sergisini açan TBMM Başkanı Cemil Çiçek Polisevinde onuruna verilen öğle yemeğinin ardından Karaman’dan ayrıldı.

Son Güncelleme: 12.05.2013 12:28
Yorumlar