banner464

CHP İl Başkanı Ünver İl Başkanları Toplantısına Katıldı

CHP İl Başkanları Toplantısına Katılan Ünver; “CHP, hükümet oluşturulması sürecinde ülkemizin ve bütün yurttaşlarımızın geleceğini belirleyecek ilkeleri, öncelikleri tartışmakta kararlıdır.”

CHP İl Başkanı Ünver İl Başkanları Toplantısına Katıldı

CHP İl Başkanları Toplantısına Katılan Ünver; “CHP, hükümet oluşturulması sürecinde ülkemizin ve bütün yurttaşlarımızın geleceğini belirleyecek ilkeleri, öncelikleri tartışmakta kararlıdır.”

19 Haziran 2015 Cuma 14:56
1375 Okunma
CHP İl Başkanı Ünver İl Başkanları Toplantısına Katıldı
Cumhuriyet Halk Partisi 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan sonuçları ve meclis tablosunu değerlendirmeye devam ediyor. CHP Genel Merkezi, Parti Meclisi ve CHP’li Belediye Başkanlarından sonra 18 Haziran 2015 (Perşembe) günü 81 ilin İl Başkanlarını Ankara’da Genel Merkez’de topladı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yönetiminde gerçekleştirilen toplantıda, seçim süreci ve seçimlerde oluşan parçalı meclis tablosu içerisinde söz konusu olabilecek, koalisyon ihtimalleri hakkında İl Başkanlarının ve il örgütlerinin görüş ve değerlendirmeleri alındı. Söz konusu toplantıya katılan CHP Karaman İl Başkanı Av. İsmail Atakan Ünver, toplantıya ilişkin bir basın açıklaması yaptı.CHP İl Başkanı Ünver yaptığı açıklamada; “ Genel Merkezimizin daveti üzerine katıldığımız toplantıda Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bizzat, 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan meclis yapısı çerçevesinde oluşabilecek hükümet seçenekleri hakkında örgütün temsilcileri olarak bizlerin, yani 81 İl Başkanının görüşlerini aldı. Ben de söz alarak Karaman İl Örgütünün görüşlerini dile getirdim. Oldukça yararlı geçtiğini düşündüğüm bu toplantıda söz alan il başkanı arkadaşlarımın hemen hemen  tamamı 7 Haziran seçimlerinde halkımızın verdiği mesajın ‘tek adam/tek parti yönetiminin bitmesi, son 13 yıldır özgürlükler ve hukuk devleti konusunda ortaya çıkan büyük tahribatı giderecek, Türkiye’nin demokratik kurum ve kurallarını yeniden onaracak bir hükümetin uzlaşmayla kurulması olduğu’ yönünde görüş bildirmişlerdir.  Bununla birlikte Genel Merkezimizin de yurttaşlarımızın yüklediği bu tarihi sorumluluğun gereğini yapmakta kararlı olduğunu gördüm ve halkımız adına memnun oldum. Bu bağlamda seçim öncesi yurttaşlarımıza verdiğimiz sözler doğrultusunda; bize oy veren vermeyen hiçbir yurttaşımızın kendisini öteki hissetmeyeceği birinci sınıf bir demokrasiyi, özgürlük ve adaleti sağlayacak, yoksulluğun tarihe gömüleceği üreten ve hakça bölüşen bir Türkiye’yi oluşturacak hükümet yapısını ortaya çıkarmakta kararlı olduğumuzun, kamuoyumuzca bilinmesini istiyorum. Hükümet görüşmelerine esas olmak üzere, Parti Meclisimizce 14 ilke belirlenmiştir. Bu ilkeler;

1-Hukukun üstünlüğünün yeniden sağlanması,
2-12 Eylül darbe hukukunun tarihe gömülmesi,
3-Siyasette ahlakın egemen kılınması
4-Refahın tabana yayılması ve sosyal devlet,
5-Cumhurbaşkanının anayasal sınırlarına çekilmesi,
6-Örtülü ödeneğin yalnızca başbakan tarafından kullanılması,
7-Barışçı ve rasyonel bir dış politika çerçevesi çizilmesi,
8-Gençleri potansiyel suçlu gören anlayışa son verilmesi,
9-Özgürlüklerin alanının genişletilmesi,
10-TRT ve RTÜK’ün siyasi iktidarın aracı olmaktan çıkarılması, medya üzerindeki baskılara son verilmesi,
11-Vergi denetiminin siyasi araç olmaktan çıkarılması,
12-Kamu maliyesinin şeffaf kılınması,
13-Özgürlükçü demokratik bir anayasa yapılması,
14-Yolsuzluklarla etkin mücadeledir.
Partimiz CHP, yukarıda sayılan 14 ilke ile belirlediği yaklaşımın gereği olarak 13 yıllık otoriter yönetime, yolsuzluğa ve darbe hukukuna son vermek konusunda açık iradesini ortaya koymaktadır. Yine partimiz CHP, hükümetin oluşturulması sürecinde kişileri, partileri ve günlük siyasi hesapları/çıkarları değil, ülkemizin ve bütün yurttaşlarımızın geleceğini belirleyecek ilkeleri, öncelikleri tartışmakta kararlıdır. Biz de İl Başkanları olarak bu 14 ilkenin hayata geçirilmesi için çaba sarf eden Genel Merkezimizin ve Sayın Genel Başkanımızın halkımız, ülkemiz ve partimiz için en doğru kararı vereceğine inanıyoruz. CHP dışındaki diğer siyasi partilerin de yurttaşlarımızın verdiği mesajı doğru anlaması, geleceğe yönelik ilkeleri geçmişe dair önyargıların önüne koyarak, 13 yıldır tahrip edilen demokrasimizi uzlaşmayla yeniden rayına oturtmak ve halkımızın sorunlarını çözmek doğrultusunda bir yaklaşım ortaya koyması, ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. “ dedi.

Son Güncelleme: 20.06.2015 23:09
Yorumlar