banner464

Çocuklarımızın Geleceğine Sahip Çıkalım

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karaman İl Başkanı Ahmet Ertuğrul, kesintisiz 8 yıllık eğitimin başarı olduğunu söyledi.

Çocuklarımızın Geleceğine Sahip Çıkalım

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karaman İl Başkanı Ahmet Ertuğrul, kesintisiz 8 yıllık eğitimin başarı olduğunu söyledi.

17 Mart 2012 Cumartesi 17:58
1165 Okunma
Çocuklarımızın Geleceğine Sahip Çıkalım
 ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKALIM
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karaman İl Başkanı Ahmet Ertuğrul yaptığı açıklamada;''Günümüzün önde gelen görevlerinden biri ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini karartacak olan AKP’nin eğitim tuzağına düşmemek, oynanacak oyunu bozmaktır.

AKP, bugüne kadar başarıyla uygulanan kesintisiz 8 yıllık eğitimden vazgeçerek, 10 yaşını geçmiş kızlarımızı gelin olmaya, erkek çocuklarımızı da çıraklığa mahkûm etmeye, hayattan koparmaya çalışıyor. Bu tuzağı her yerde, her platformda yediden yetmişe herkese anlatacağız.

Çünkü çocuklar geleceğimizdir. Kızıyla erkeğiyle onları okutmak, geleceğe hazırlamak hepimizin öncelikli görevidir ve boynumuzun borcudur.

Bu nedenle biz, hiçbir çocuğumuzu diğerinden ayırmadan, AKP’nin 4+4+4 kesintili eğitiminin yerine, 1+8+4 diye planladığımız kesintisiz ve zorunlu eğitim modelini öneriyoruz.

AKP’nin formülüne göre, 4 yıldan sonra eğitim kesilebilecek. Böylece, 10–11 yaşına gelmiş kızlarımız eve kapatılıp gelin edilecek, erkek çocuklarımızda vasıfsız insanlar olarak kaderiyle baş başa bırakılacak.

AKP önerdiği düzenleme ile çocuklarımız haytan koparmakla kalmayacak. Eğitimde fırsat eşitliğini yok edecek, başta kız çocuklarımız olmak üzere, yoksul ailelerin çocuklarının elinden okuma imkânlarını alacak. Bu kabul edilemez.

Kabul edemeyeceğimiz bir başka hususta, halkı aldatmayı alışkanlık haline getiren AKP’nin veya Başbakanın bunu din eğitimiyle ilgili düzenleme gibi sunmasıdır. Bu yanlıştır. Yalandır ve düzenlemenin din eğitimi ile bir ilgisi yoktur.

Açık açık söylüyoruz, CHP olarak biz hem çocuklarımızın, hem de ailelerinin din eğitimi istemelerini saygıyla karşılıyoruz. Din eğitimi verilmesini bizde istiyoruz. İktidar partisine de, Başbakana da diyoruz ki, Din eğitimi ihtiyacının karşılanması için teklifini getir, birlikte çalışalım. Konuyla ilgili bilim adamlarının da, uzmanların da görüşünü alalım ve yeni bir model geliştirelim. İntikam almak yerine sevgi ve bilgiyi egemen kılacak bir Din eğitim modeli için işbirliği yapalım.

CHP, 1+8+4 formülü ile de, bir yılı okul öncesi, yani çocuğumuzu okula hazırlama, 8 yılı kesintisiz temel eğitim ve sonrasında mesleğe yönlendirme eğitimi ile birlikte 4 yılı da lise düzeyinde eğitim istemektedir. 

Bu formül, AKP’nin önerdiği gibi, ülkemizin ve çocuklarımızın ufkunu, geleceğini karartan değil, tam tersi onları ülke yönetimiyle iş hayatında söz sahibi yapan, geleceklerini ülkesinin aydınlık geleceği ile birleştiren bir formüldür.

CHP’nin, kararlı, ilkeli ve haklı mücadelesi karşısında köşeye sıkışan AKP her zorba yönetim gibi Mecliste işi kavgaya döktü. Saldırganlaştı. Öylesine saldırganlaştılar ki, yere düşen Milletvekilini bile tekmelediler, gırtlak sıktılar ve 20 dakikada 20 maddenin oylanarak kabul edildiğini ilan ettiler.

Bu saldırganlık yüz kızartıcıdır. Çünkü bizim gelenek ve göreneklerimizde yere düşene vurulmaz. Yere düşenin elinden tutulur kaldırılır. AKP’liler ise, yere düşenin milli irade olduğunu, yerde sürüklenenin de insan olduğunu unutarak tekme attılar, tokat savurdular.

Onlar hem saldırganlığın, hem de 20 dakikada 20 maddeyi onaylayıp kabul ettik demenin utancıyla yaşayacaklar. Dünya âlem bilir ki, 20 maddeyi okumak bile 20 dakikadan fazla sürer. Peki, okunan maddeler konuşulmayacak mı, lehte aleyhte görüş açıklanmayacak mı? Sivil dikta peşinde olan AKP ye göre hayır.

Ama onlar ne yaparlarsa yapsınlar. Biz, ülkemizin çocuk işçi, çocuk gelin, çocuk anne ve yoksul ailelerle dolu bir toplum haline dönüşmemesi, çocuklarımızın geleceğini sömürüp, kin ve nefret üzerine kurulmaması için mücadelemizi sürdürecek, görevimizi sorumlulukla, kararlılıkla yerine getireceğiz.

Çocuklarımızın eğitimini de, gençlerimizi de, kininin takipçisi ol diyen, kindar gençlik isteyen AKP genel başkanı Erdoğan’ın zihniyetine teslim etmeyeceğiz.

Bu nedenle, hangi partiye oy vermiş, hangi görüşü savunmuş olursanız olun, hepinizi bu konuda CHP ile el ele vermeye, hem Türkiye ye, hem de çocuklarımıza sahip çıkmaya çağırıyor, sevgilerimizi, saygılarımızı sunuyorum. ''dedi.
Son Güncelleme: 18.03.2012 17:24
Yorumlar