banner464

Engelli insanlara saygı, insanlığa saygıdır

Abdullatif Hıdır'dan 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü Mesajı

Engelli insanlara saygı, insanlığa saygıdır

Abdullatif Hıdır'dan 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü Mesajı

04 Aralık 2013 Çarşamba 09:54
617 Okunma
 Engelli insanlara saygı, insanlığa saygıdır
Karaman Belediye Başkan Aday Adayı Abdullatif Hıdır Engelliler günü ile ilgili bir basın açıklaması gönderdi.

Hıdır mesajında;‘’ Uluslararası Engelliler Günü, Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen 1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. Böyle bir gün düzenlemedeki amaç, engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanmasıdır. İlimizde de gerçekleştirilen birçok etkinlikle onların unutulmadıkları, yalnız olmadıkları bir kez daha kanıtlanmış oldu. 
Engelli olmak bir kusur değildir.  Engelliler yardıma değil, şefkate muhtaçtır.  Engellilere gösterilen saygı, onlara yaşama sevinci vermektedir. 
Gelişmiş ülkelerde engelli vatandaşların hayatlarının kolaylaştırılması ve onların yaşamlarındaki engellerin kaldırılması adına çözüm odaklı birçok politikalar oluşturulmakta ve yeni yeni uygulamalar ortaya konmaktadır. Güçlü ve hedefine sağlam adımlarla ilerleyen ülkemizde tüm insanlarımızın imkân ve haklardan eşit bir şekilde yararlanması için önemli düzenlemeler hayata geçirilmektedir. Ülkemizde bu anlayışla engelli vatandaşlarımızın yaşama heyecanlarını yitirmeden, üretken aktif ve güçlü bireyler olarak toplumsal hayat da önemli roller ve görevler üstlenmesi adına birçok gayret sarf edilmektedir. Sosyal devlet olmanın temelinde tüm bireylere ayrım olmaksızın eşit haklar tanımak vardır. Bu manada son dönemlerde toplumumuzun her kesiminde oluşan bilinç son derece sevindiricidir. Bunun sebebi de özellikle iktidarımız döneminde engellilere yönelik memnuniyet verici adımların atılmış olmasıdır. Engelli vatandaşlarımızın toplumun içinde kendilerine ayrılan geniş bir yerin var olduğunu hissedebilmeleri şüphesiz toplumumuza zenginlik katmaktadır. Ülkemizde nüfusumuzun önemli bir bölümünü oluşturan engellilerimizin eğitim, istihdam, barınma, iyileştirme ve bakımlarının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi ve buna benzer ortaya konan çalışmalar yapılan düzenlemelere örnek teşkil edecek bazı temel çalışmalardır. Bizler fırsat verildiğinde engelli vatandaşlarımızın neleri başarabileceğini çok iyi biliyoruz. Onların hayata sarıldıklarını görmekten de ayrı bir mutluluk duyuyoruz. Bugün artık engellilerimiz kendilerine ait sorunlarına kendilerine tanınan haklar çerçevesinde çözebilir duruma gelmiştir. Engelli olmak, okumaya, öğrenmeye ve sosyal hayata katılmaya asla bir mani olmadığı gibi hayatın sonu da değildir. Çünkü engelli olmayan her birey aynı zaman da birer engelli olmaya aday durumdadır. Bu bilinçle engellilere yönelik tutumun dikkat edilmesi gerekmektedir.  Bu düşüncelerle Dünya Engelliler Günü vesilesiyle engellerin kaldırıldığı bir Dünya da hep birlikte mutlu bir geleceğe koşmak ümidiyle diyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Son Güncelleme: 04.12.2013 14:36
Yorumlar