banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

Kağnıcı; “Milletimiz İle Dalga Geçmeyi Bırakın Artık”

CHP Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı esnafın sorunları ile ilgili basın açıklaması yaptı.

SİYASET 28.12.2020, 10:56
205
Kağnıcı; “Milletimiz İle Dalga Geçmeyi Bırakın Artık”
banner762

Kağnıcı yaptığı yazılı basın açıklamasında; “Pandemi sürecinin başlamasıyla yaklaşık 10 aydır açlığa terk edilen, ekmeğe muhtaç hale gelen esnafın durumu nihayet iktidarın aklına geldi. 10 ayın sonunda iktidar esnafa gelir ve kira desteği adı altında açıkladığı paket, esnafın yaşadığı gelir kaybını çözmekten çok uzaktır. Basit usule tabi esnafımıza ayda 3 ay süreyle sadece 1000 TL destek vermek, esnafın 10 aydır ne yaşadığını, içinde bulunduğu durumu hiç anlamamak demektir.

İş yeri kapanan esnafa ise büyükşehirlerde 750 TL, diğer illerde 500 TL aylık kira yardımında bulunmak, 10 aydır siftah yapamayan, iş yerini kapatan esnafın kira giderlerini karşılamakla uzaktan yakından alakası yoktur. Bugün Karaman da kaç esnafımızın kirası 500 TL dir.  Anlaşılan o ki AKP’nin ya Türkiye’deki iş yeri kiralarından haberi yok ya da esnafla dalga geçiyorlar. Vatandaşın derdini bilmeyen bir iktidar elbette derman olamayacaktır dertlere. İktidarın esnafın sorunları çözmesini siyasetin dışında bir insan olarak çok istiyorum ama maalesef ki iktidar 5’li çete dışında kimseye çözüm üretmemekte. 5'li çetenin 9,5 milyar TL vergi borcunu silen iktidar esnafa 5 milyar lirayı layık gördü. Vergi borcunu ödeyemediği için silinen bir holding televizyonlara milletin cebinden aldığı paraları gösteren reklam vermiştir. Milletimiz ile dalga geçmeyi bırakın artık. Yapılmak istenen ‘destek verdik mi verdik’ dedirtmekten başka bir şey değildir. İktidar müjde beklentisi içerisine soktuğu yüzbinlerce esnafa açıkladığı bu paket ile adeta acı bir şaka yapmıştır.

İktidar, Türkiye yüzde 6,7 büyüdü, Türkiye, AB, G20 ve OECD ülkeleri arasında üçüncü çeyrekte en fazla büyüyen ülke oldu derken, esnafa 3 ay 1000' er lira yardım yapacağız dedi. Büyüyen Türkiye'ye de bu yakışırdı. İktidar lutfetti, esnafa çıka çıka 3 ay için 1000 lira destek çıktı. Sarayın 1,5 yıllık masrafı esnafa verilen destek miktarına denk geliyor. İktidarın gözünde yandaş müteahhitlerin, yüz binlerce esnafımızdan daha değerli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. İktidarın açıkladığı destek paketinde esnafın biriken faturaları için bir öneri yok. SGK ve BAĞ-KUR Prim borçları için herhangi bir açıklama yok. Esnafımıza yönelik sicil affı çıkarılması bu destek paketinde yok. Esnaflarımıza yönelik icra işlemlerinin durdurulması için bir çalışma yok. Kısaca iktidarın destek paketinde esnafın derdine derman olacak hiçbir öneri yok.

Ülkemizi kıskanan Almanya her bir esnafa 15 bin Euro’ya kadar karşılıksız yardımda bulundu. Amerika esnafını ve işçisini korumak için 349 milyar dolarlık maaş koruma paketi açıkladı. İspanya esnafını korumak için 3 milyar Euro karşılıksız yardımda bulundu. Battı denilen beğenmediğimiz Yunanistan esnafının vergi borçlarını, kira ve faturalarını kendisi üstlendi. 156 ülkeye yardım etmekle övünen iktidar; esnafının kirasını ve faturasını dahi tamamen üstlenmekten kaçmıştır. Millet kendi başına bırakılmıştır, iktidar devletin imkanlarını yandaşa sunmaktadır sadece. Esnaflarımızın yaşadığı gelir kayıplarının giderilmesi ve nefes alabilmesi için çözümün adresi bellidir. Çözüm esnafımız için açıkladığımız 17 Maddelik destek paketi ve gelir kaybı yaşayan esnafımıza aylık 2500 TL ile 3500 TL arası gelir desteği paketinin hayata geçirilmesidir. Karaman İl Örgütü olarak esnafımızın sorunlarını biliyoruz, esnafımızın yanında olmaya, sorunlarının takipçisi ve çözümü için mücadeleye devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında esnafımız nefes alacak, yandaşın değil vatandaşın sorunları çözüme kavuşacaktır” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 04 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@